Alerjik Astım

ışık düzeni

Hastalık hızlı kronizasyon ile karakterizedir, bu nedenle periyodik olarak alevlenme (genellikle Mayıs-Haziran) oluşur, bu da karakteristik klinik belirtilerde bir artış ile bronş lümeninin belirgin bir daralması ile kendini gösterir.

Hastalığın acil duyarlılık tipine göre ilerlediği bilinmektedir:

 1. immünolojik aşama . Antijen vücuda girdiğinde, E sınıfı immünoglobülinlerin üretimi başlar, bu aşamada henüz bir semptom görülmez. Bununla birlikte, alerjenlerle tekrarlanan temastan sonra zaman içinde, baz hücrelerin membranında, mast hücreleri üzerinde sabitlenmiş antijen-antikorun spesifik immün komplekslerinin oluşumu;
 2. patokimyasal evre . Önceden oluşturulmuş bağışıklık kompleksleri, mast hücrelerinin duvarlarına zarar verir ve enzimlerini aktive eder. Daha sonra histamin, MRSA, serotonin ve diğerleri dahil olmak üzere alerjik mediyatörlerin oluşumu ve üretimi;
 3. Patofizyolojik aşamada , bronşların kas dokusundaki hedef hücreler, alerjik mediyatörlerden, tamamlanmamış hücre yıkımından ve bağışıklık kompleksinden etkilenmeye başlar. Bu, bronşiyal kas dokusunun spazmı, duvarların mukoz tabakasının şişmesi, akciğerlerin ventilasyon aktivitesini büyük ölçüde bozan ve asfiksinin karakteristik belirtilerini gösteren bronşlardan viskoz akıntının aktif üretimidir.

Bu aşamalar birbirini oldukça hızlı bir şekilde değiştirir, bu nedenle hastanın genel refahında hızlı bir bozulma vardır. Kural olarak, hasta alerjenlerle temas ettikten sonra 5-10 dakika içerisinde yaklaşan bir atak belirtilerindeki artışı hisseder.

etiyoloji

astım aerosol enjeksiyonu Bronşiyal astımın alerjik formu şu durumlarda gelişir:

 • genetik yatkınlık, yani hastanın akrabasının da astımı vardır veya alerjik reaksiyonların belirtileri vardır;
 • bronşiyal mukozanın alerjik faktörlere karşı aşırı duyarlılığının ortaya çıkmasına neden olan enfeksiyöz doğanın solunum sistemi organlarının sık görülen lezyonları;
 • olumsuz çevre koşulları;
 • agresif alerjik çevre ile uzun süreli temas (toz, küf, kuru hava);
 • Profesyonel aktivite solunum sistemini etkileyen zararlı maddelerle ilişkili ise;
 • pasif ve aktif sigara içme;
 • bazı ilaçların kötüye kullanılması;
 • koruyucu maddeler, boyalar, aromalar içeren ürünlerin kötüye kullanımı, yani astım atakları şeklinde hassaslaşmanın hızlı gelişimini tetikleyebilen maddeler.

Astımlı herkesin astım atağının nedeni kendine ait olabilir. Bununla birlikte, çoğu zaman bu alerjenler küf sporları, bitki ve ağaçların poleni, yün, ev tozu, keskin bir kokuya sahip maddelerdir.

semptomlar

hard_breath-1 Alerjik astımın, bu formun diğer alerjik olmayan yapılardan ayırt edilmesine izin verecek hiçbir özgüllüğü veya herhangi bir karakteristik belirtisi yoktur. Klinik resim şunları içerir:

 • geri dönüşlü tıkanıklık, yani en karakteristik semptom olan bronş lümeninin daralması;
 • nefes almada zorluk, yani hastanın tam bir nefes alması ve nefes alması zordur. Bu tür nefes darlığı, alerjen ile temas ettikten sonra ve aynı zamanda ağır fiziksel zorlama sırasında 10-15 dakika kadar erken görülür;
 • ıslıklı raller duyulur, hava anormal şekilde daraltılmış hava yollarından geçtiğinde ortaya çıkar;
 • Boğulma atağı gelişimi sırasında hastanın vücut pozisyonunun özellikleri not edilir. Hasta sadece solunum kaslarını kullanarak tam bir nefes alamadığı için, diğer kas gruplarını da içermelidir. Bunun için ellerini sert bir yüzeye yaslıyor;
 • hastayı rahatlatmayan obsesif paroksismal öksürük;
 • küçük hacimli viskoz şeffaf balgamın boşaltılması;
 • astımik durumun gelişmesi, yani standart ilaçlarla durdurulmayan uzun bir boğulma saldırısı ile karakterize edilen hastalığın alevlenmesidir.

Bu semptomlar, hastanın alerjenlerle temasından sonra giderek artar. Alevlenme sıklığı ve süresi, alerjen tipine ve hastanın ne sıklıkla onlara başvurmaya zorlandığına bağlıdır.

Alerjik astım tipleri ve çeşitleri

bronş devre diyagramı Hastalığın gelişim nedenleri, semptomların şiddeti şekilleri tarafından belirlenen çeşitli hastalık sınıflamaları vardır.

Kökeni ile vardır:

 1. vücut içine inhalasyon veya gıda yoluyla giren alerjenler tarafından tetiklenen dışsal form ;
 2. endojen form soğuk hava, stres, fiziksel eforun solunması şeklinde dış olumsuz etkilere neden olur;
 3. Dış faktörlerin etkisi altında ve alerjenin solunması sonucu oluşan karışık form .

Şiddet formuna göre, alerjik bronşiyal astım "geçer" 4 adım:

 1. aralıklı : nöbetler her 7–10 günde bir gerçekleşir, fakat geceleri sizi iki aydan fazla rahatsız etmezler, alevlenmeler belirli ilaçların kullanımı olmadan hızlıca geçerler ve hastanın genel iyiliği üzerinde hemen hemen hiçbir etkiye sahip değildirler;
 2. hafif persistan : nöbetler haftada bir kez daha sık görülür, gece - 2-3 ayda bir, alevlenme sırasında, hasta bir uyku bozukluğuna işaret eder, aktivitesi biraz sınırlıdır;
 3. orta persistan : nöbetler hemen hemen her gün olur, gece - en az 7-10 gün içinde 1 kez;
 4. Şiddetli kalıcı : Nöbetler hemen hemen her gün meydana gelir.

Bir alerji, alerjik bronşiyal astımın şiddetini ancak uygun bir muayene yaptıktan sonra belirler. Her bir formun ve hastalık derecesinin tedavisinde, ayrı yöntemler ve ilaçlar kümesi kullanılır.

Tanı ölçütleri

spirometri Bronşiyal astım semptomları ortaya çıkarsa, önce bir anamnez toplayacak olan bir alerjene başvurmalısınız. Bir saldırının gelişmesiyle, doktor karakteristik ırkları dinleyebilecek, nefes darlığını fark edecektir.

Bundan sonra spirometri önerebilir. Bu, akciğerlerin çalışmasını değerlendirecek bir araştırmadır. Zorlu ekspiratuvar hacme özellikle dikkat edilir, çünkü bu tür hastalara bir atak sırasında nefes vermek zordur.

Doktor ayrıca öksürük olan balgam testini de yazacaktır. Biyofartere hastalarında Charcot-Leiden spiraller, eozinofiller, hastalığın spesifik bir belirtisi olan Kushman spiralleri bulunur.

Astımın alerjik doğasından şüpheleniliyorsa, alerjik bir test yapılması önerilir. Bu çalışma, nöbetlere neden olan alerjeni tanımlamaya yardımcı olacaktır.

tedavi

Aleron ilacı Bronşiyal astımın alerjik formlarının tedavisi aynı anda 2 alan içerir - temel ve semptomatiktir.

Temel tedavi ilaçları astım krizlerini önler.

Semptomatik tedavi, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu yönelimin uyuşturucuları, bronş ağacının düz kaslarını etkileyerek atakları ortadan kaldırır.

Ayrıca, hasta antihistaminikler (Aleron, Tsetrilev , Erius ) almak için tavsiye edilir.

Bazı alerjistler aşağıdaki yöntemi uygular: bir doktor, hasta doktorun gözetiminde yavaş yavaş hasta vücuduna sokulur. Bu yönteme alerjene özgü immünoterapi denir. Bu, vücudun bu maddeye olan duyarlılığını önemli ölçüde azaltır.

Temel tedavinin bileşenleri, uzun süreli maruziyetle birlikte glukokortikoidlerin (beklometazon, flutikazon) ve β2-adrenoreptör blokörlerinin (Salbutamol, Ventolin) inhale formlarıdır. Bu ilaçlar, hastalığı uzun süre kontrol etmenizi sağlar.

Ek olarak IgE'ye karşı antikorlar içeren ilaçlar reçete edilir. Eylemlerinin odak noktası, bronşların alerjenlerin etkilerine karşı aşırı duyarlılığını ortadan kaldırmak ve durumun alevlenmesini zamanında önlemektir.

Tercih her zaman inhale formlara verilir. Özel bir cihaz sayesinde, ürünün bileşenleri doğrudan anında solunum sistemine girer ve bu da neredeyse anlık bir etkiye neden olur.

Hastalar, sonuçlarının ortadan kaldırılması yerine, bir saldırının gelişmesinin önlenmesinin daha iyi olduğunu anlamalıdır. Bunu yapmak için şu yönergeleri izleyin:

 • apartmanda günlük ıslak temizlik;
 • Yün duyarlılığı durumunda, evcil hayvanı saklamayı reddetmek gerekir;
 • Keskin aroması olan parfümleri kullanamazsınız.

Dünya Astım Çalışması Organizasyonu veya GINA, her 3 ayda bir her bir hasta için tedavi taktiklerini periyodik olarak gözden geçirme ihtiyacını göstermektedir.

Bu, ilaçların dozajını hızlı bir şekilde ayarlamayı, ilaçları daha etkili olanlarla değiştirmeyi mümkün kılacak, ki bu da hastanın sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.