Alerjik Konjunktivit

yarı sağlıklı ve hasta gözlerin resmi Alerjik konjunktivit, vücudun bağışıklık sisteminin bir alerjene atipik bir reaksiyonunun neden olduğu gözün (konjunktiva) bir iltihaplanmasıdır.

Hastalık hem cinsiyette hem de çocuklarda eşit derecede yaygındır. Çoğu durumda, alerjinin başka belirtileri olduğunda ortaya çıkar.

Nüfusun yaklaşık% 20'si bu hastalığı yaşamaktadır. Bu prevalans, konjonktivanın, bir bağışıklık tepkisine neden olabilen çok sayıda maddeyi içeren hava ile sürekli temas halinde olmasından kaynaklanmaktadır.

Harici tetikleyicilere ilaveten ve vücudun içinden hareket eden ilaçlar - ilaçlar, gıda bileşenleri, patojenler eklenir.

Semptomlar ve hastalığın özellikleri

Alerjenle temas aşağıdaki belirtilerle birlikte gelir:

 • kaşıntı;
 • yanma hissi (göz kapağını çizmeye çalışırken görünür);
 • lacrimation (tetikleyici maddeyi mukozadan akıtmaya çalışan bir organizmanın savunma reaksiyonu);
 • gözlerin kızarıklığı (damar ağının genişlemesi sonucu);
 • ödem (alerjen, kan damarlarının duvarlarının geçirgenliğini arttırır ve sıvının dokuya akışı, ödem biçiminde kendini gösterir);
 • fotofobi (ciddi hastalık ve eşzamanlı keratit için tipik - korneal inflamasyon);
 • maddenin gözlerden salınması (mevsimsel veya yıl boyu tipte);
 • erozyon (hastalığın tıbbi formunda meydana gelir);
 • burun akıntısı, nazofaringeal mukozanın şişmesi;
 • azalmış görme nadir bir semptomdur; Çoğu durumda tedaviden sonra görme geri kazanılır, ancak ülserler korneada oluşursa körlük geri dönüşümsüz olur.

Alerjik konjunktivitin özelliği, aynı anda iki gözün enflamatuar sürecindeki tutulumu ile belirlenirken, diğer nedenlerin neden olduğu lezyonlar başlangıçta sadece bir lokalizedir. Çok nadir durumlarda, alerjen bir taraftan bir reaksiyonu tetikler - bu sadece doğrudan temas yoluyla mümkündür - maddenin doğrudan göz küresi üzerine uygulanması.

Alerjik konjonktivit tipleri

kırmızı göz Alerjik konjunktivit, semptomlara ve gelişim nedenlerine göre sınıflandırılır. Hastalığın bu tür biçimleri vardır:

 1. Mevsimsel ve yıl boyunca konjunktivit hastalığın en sık görülen tipidir. Mevsimlik polen, çiçekli bitkilerden ve tohumlarının dağılmasından (ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde alevlenmeler) kaynaklanır. Yıl boyu süren hayvan kılı, toz, toz akarları, kuş tüyleri ve tüyleri.
 2. İlkbahar - çoğu zaman 5 ila 20 yaş arasındaki erkeklerde görülür. Şiddetli hastalık ve alerjik tipin ilişkili patolojileri ile karakterize edilir: dermatit, egzama veya bronşiyal astım. İlkbaharda tanıtıldı. Konjunktivit formunun tuhaflığı, hastalıkların sayısında hastalıkların ergenlik döneminde ortaya çıkması ve gelecekte ortaya çıkmamasıdır.
 3. Papiller dev konjonktivit - oftalmik cerrahi, kontakt lenslerde kullanılan dikiş materyaline bir reaksiyon - alerjen ile sürekli ve doğrudan temas ile oluşur.
 4. Tıbbi konjunktivit - uzun süreli ilaçların (antibiyotikler veya anestezikler) kullanımı ile tetiklenen vakaların çoğunda. Bazen bağışıklık sisteminin atipik bir tepkisi, preparattaki ana aktif maddeye değil, koruyuculara ve yardımcı bileşenlere gelişmez.
 5. Alerjik tüberküloz konjunktivit - bağışıklık sistemi, kurbanın vücudunda bulunan tüberküloz patojenin metabolik süreçlerinin ürünlerine bir yanıt olarak gelişir. Bu formun seyri lenfositler içeren nodüllerin oluşumu ile karakterizedir.
 6. Enfeksiyöz allerjik konjonktivit sıklıkla bir patojenin neden olduğu fokal iltihaplanma olarak teşhis edilen bir formdur. Reaksiyon, göz küresi üzerinde hafif bir mikroorganizma çarpmasıyla gözlenir. Atipik yanıtın ana nedeni stafilokoktur.

Alerjik konjonktivit tanısı

göz muayenesi Bir tedavi seçmeden önce, hastalığın doğasını belirlemek için kapsamlı bir inceleme gereklidir.

Alerjik ve enfeksiyöz konjunktivit benzer semptomlara sahiptir, hastalığın nedeninin yanlış bir tespiti tedavide ortaya çıkacak ve daha sonra komplikasyon riski artacaktır.

Alerji ve oftalmoloji teşhisi için aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 1. Laboratuvar testleri Araştırma için gözyaşı sıvısının toplanması gerçekleştirilmiştir. Eozinofillerin% 10'undan fazlası tespit edilirse, hastalığın alerjik yapısının kaynağı onaylanır.
 2. Kan testleri (biyokimyasal ve genel) - artan miktarda immünoglobulin E tespit edildiğinde, aynı zamanda vücudun savunma sisteminin atipik reaksiyonunu doğrularlar. Ancak bu, ana test yöntemi değildir - kan testlerinin sonuçlarının% 20'ye kadar - yanlış.
 3. Hafif belirtiler ve hastalığın uzun süreli seyri ile göz kapağından kazıma yapar ve mikroskop altında çalışmak için birkaç kirpik alır. Demodex'i dışlamak için önlemler gereklidir - bu belirtiler bu patojenin karakteristiğidir.
 4. Cilt testleri. Yöntem, önkolda çizik ve alerjen uygulanmasından oluşur. Ardından hasarlı cilt üzerindeki reaksiyonu gözlemleyin. Tanı içeriği, bilgi içeriği ve bulunabilirliği nedeniyle yaygındır, fakat bazı kontrendikasyonları vardır: gebelik, emzirme, 4 yıla kadar yaş.
 5. Mikroflora ekim - enfeksiyon varlığında teşhis açıklığa kavuşturmak için.

Alerjik konjonktivit tedavisi

göz gömmek Tanıdan sonra, karmaşık tedavi, alerjeni ve hastanın bireysel özelliklerini dikkate alarak seçilir. Terapi için bu ilaçları kullanın:

 • Antihistaminikler tedavinin temelidir. Hastalığın seyrine bağlı olarak, 1. ve 2. nesillerin araçlarını seçin. Kursun süresi 10 ila 14 gün arasında değişmektedir. Membran stabilize edici etki ile daha pahalı 3. nesil ilaçlar seçerken, tedavi süresi birkaç ay uzayabilir, ancak tedavi sonucu uzun sürmeyecektir.
 • Topikal tedavi için hormonal ilaçlar. Çoğu durumda, ilaç tablet formu yeterli değildir, bu nedenle, ek bir göz damlaları veya merhem. Sıklıkla hidrokortizon ve deksametazon bazlı ilaçlar kullanılır. Günde 1-3 kez kullanın. Hormonal ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edildiği gibi alınmalıdır.
 • Kromoglik asit bazında geliştirilen araçlar, pratik olarak hiçbir yan etkisi olmadığının göstergesidir. Bu ilaçların dezavantajları uzun süreli ve sık kullanım gereksinimidir (günde 2-4 kez) ve sonuç 2 haftalık kullanım sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bu grupta damlalar Optikrom, Lekrolin, Kromoheksal bulunmaktadır.
 • Antiseptikler, antibiyotikler. Mukoza zarı alerjenin etkisi ile zayıflatılır ve bu nedenle enfeksiyöz komplikasyonların gelişmesine karşı hassastır. İlgili hastalıklardan kaçınmak için, bu ilaç grupları önleyici tedbirler olarak reçete edilir.

Zor durumlarda, hastanede radikal bir tedavi yöntemi kullanılır - alerjene özgü tedavi . Yöntemin özü, giderek artan bir dozajda bir alerjenin sokulması yoluyla, vücudun maddeye bağımlı hale gelmesine neden olmaktır.

Konjonktival inflamasyonun lokal tedavisi için geleneksel ilaç, doktor tarafından reçetelenen ana ilaçların gözün yüzeyinden uzaklaşmasından dolayı kullanılmamaktadır. Ama içinde vitamin, restoratif ücretler kullanmak mümkündür.

Hastalığın önlenmesi. Alerjenik konjonktivitte yaşam tarzının özellikleri

Alerjinin diğer belirtileri gibi, konjonktival inflamasyonun spesifik bir profilaksisi yoktur. Başarılı tedavi ve uzun süreli remisyonlar için tek kural alerjen ile temas olmamasıdır.

Alerji hastaları için bazı ipuçları:

 • günlük yaşamda yastık, sentetik dolgu ile battaniyeler kullanmak ve temiz tutmak;
 • Hayvan tüylerine karşı alerjiniz varsa, evcil hayvanlardan vazgeçmeniz veya hipoalerjenik seçmeniz gerekir;
 • Sizinle antihistamin damlaları almak, böylece alerjen ile yanlışlıkla temas halinde hızlı bir şekilde semptomları kaldırabilirsiniz.

Hastalık sonrası komplikasyonlar. Yanlış tedaviyle ne alakası var ve sorunu görmezden geliyor

Kendi kendine tedavi, doktor reçetelerini göz ardı ederek istenmeyen sonuçlara yol açar. Nadir durumlarda, geri dönüşlü ve geri dönüşü olmayan bir görme bozukluğu vardır, diğer göz hastalıkları (keratit, glokom) şiddetlenmektedir.

Ayrıca, gözün zayıflatılmış konjonktivasında sık görülen enfeksiyon vakaları da vardır.

Allerjik konjunktivit, bağışıklık sisteminin diğer tipte atipik reaksiyonları gibi, sıklıkla periyodik alevlenmelerle birlikte kronik bir seyre sahiptir. Madde-tetikleyici ile temasın dışarıda bırakılmasıyla, hastalık kötüleşmez, fakat bazı durumlarda (mevsimsel, bahar konjonktivitiyle) alerjenin girmesini dışlamak neredeyse imkansızdır.

Bu bağlamda hazırlıklı olmanız gerekir: alerjeni sistematik olarak ziyaret edin ve alevlenmeler sırasında terapötik önlemleri ayarlayın, o zaman hastalık minimum rahatsızlık getirecek ve sonuç vermeden geçecektir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.