Erişkinlerde alerjik rinit

soğuk bir kız Alerjik rinit (bazı insanlar saman nezlesi olarak adlandırılır) hem erkeklerde hem de kadınlarda eşit olarak yaygın olan yaygın bir patolojidir.

Bu hastalık alerjik solunum yolu nedeniyle ortaya çıkar.

nedenleri

En yaygın alerjenler:

 1. bitki poleni (özellikle bu sorun çiçeklenme döneminde geçerlidir);
 2. mantar sporları (halıların veya duvar kağıtlarının yüzeyinde olabilirler);
 3. evcil hayvan saçı ;
 4. kütüphane ve ev tozu, bazı böceklerin atık ürünleri (örneğin, tahtakuruları );
 5. ev kimyasallarında olabilecek kokular;
 6. Giysilerin dikildiği sentetik malzemeler ;
 7. bazı ilaçlar;
 8. yiyecek.

Bu sadece alerjik riniti kışkırtan şeylerin ve maddelerin yaklaşık bir listesidir. Bir alerjik reaksiyonun gelişme oranına gelince, bireysel olarak belirlenir (hem birkaç dakika hem de birkaç saat olabilir).

semptomlar

Alerjik rinit, belirli semptomlarla karakterizedir; bu hastalık, bir soğuk algınlığı alerjik riniti ayırt etmek de dahil olmak üzere, hastalığı tanımlamak için yeterince kolaydır.

Ana belirtiler aşağıdakileri içerir:

rinit semptomları

 1. burun boşluğundan gelen sulu akıntının varlığı, soğuk algınlığı veya enflamatuarın ana farkı iken - renksiz bir karakter;
 2. Doğada paroksismal olan sık hapşırma;
 3. burun pasajlarında güçlü kaşıntı hissi;
 4. şiddetli durumlarda - burun nefes zorluğu. Daha hafif formlarda - solunum sadece gece zorlaşır.

Hastalığın akut formu durumunda, hasta karakteristik bir görünüme sahiptir: yüzün şişmesi, sürekli olarak sulanan gözler, çünkü burun doldurulur, bu tür hastalar sadece ağızla nefes alır. Burun ucunun sürekli ovulması, bu hastaların başka bir özelliğidir.

termometre Kronik formda riniti olan hastalar, parfüm bileşimlerinin kokularına, yiyecek ve deterjanların keskin kokularına karşı hassas bir şekilde reaksiyon gösterir.

Alerjik rinit ve soğuk algınlığı arasındaki ana fark, ateşe, boğaz ağrısına ve viral patolojilerde sıklıkla görülen diğer semptomlara eşlik etmemesidir.

Hastanın genel durumu, sadece burun tıkanıklığına bağlı olarak sürekli baş ağrılarının meydana geldiği ağır vakalarda kötüleşir.

Patolojinin aşamaları

Yetişkinlerde alerjik rinit seyri çeşitli aşamalara ayrılabilir:

 1. İlk aşamada hasta periyodik burun tıkanıklığından şikayet edebilir. Bu vasküler tonda azalmayı gösteren ilk işarettir;
 2. İkinci aşamada, nazal konjesyon düzenli olarak gerçekleşir, solunumun kolaylaştırılması için, hasta sıklıkla vazokonstriktör preparasyonları kullanır;
 3. Son aşamada nazal kavitede oldukça ciddi ödem görülür. Bu durumda, doktor burun mukozasının siyanozunu ortaya çıkarabilir, hasta burun içinden nefes alma zorluğundan şikayet eder ve damlalar herhangi bir etki yaratmaz.

Tedaviye başlamazsanız, rinit kronikleşebilir, polipler burun boşluğunda görünmeye başlar. Bundan sonra, orta kulak bölgesine hareket edebilen inflamatuar süreçler eklenir. Uygun tedavi olmadan, alerjik rinit otitis media ile sonuçlanabilir.

Tedavi özellikleri

kan testi Tedaviyi reçete etmeden önce, doktor hastayı teşhis prosedürlerine yönlendirir. Tam olarak alerjeni tanımlamak için, spesifik immünoglobülinlerin varlığı için bir kan testi geçmek yeterlidir ve anti-alerji ilaçlarını kullanmaya başlamış olsanız bile, çalışma güvenilir olacaktır.

Alerjen tanımlandıktan sonra, bu madde ile temasın mümkün olduğunca sınırlandırılması gerekir, aksi halde tedavi etkisiz olabilir. Bitkilerin çiçeklenme döneminde dışarı çıkmamaya çalışın veya şu anda özel maske kullanın, agresif deterjan ve parfüm bileşimi kullanmayın.

Doktor ayrıca diyetten (çikolata, kekler, aromalı yiyecekler, vb. Hariç) koruyucu diyet sağlayan özel bir diyet reçete edebilir. Rinit tedavisi için bu diyet tablosuna uyulması tavsiye edilir.

Birincisi, antihistaminik etkiye sahip olan ilaçlardır (bu, Claritin , Zodak ve son jenerasyonun aracı olabilir - Zyrtec , Erius ). Kurs süresi yaklaşık üç haftadır. Kesin terim, hastanın bireysel özelliklerini ve patolojinin şiddetini dikkate alarak doktor tarafından belirlenir.

Alerjik rinit de, sodyum cromoglisitin ana aktif bileşen olarak görev yaptığı burun spreyleri yardımıyla tedavi edilir. Hastalığın akut evresini daha kolay transfer edebilmek için günde birkaç kez kullanılmaları gerekir.

Burun akıntısı zorsa, Momat veya Nasonex gibi hormon-kortikosteroidleri içeren reçete damlaları. Bu ilaçlar ile tedavi dozu ve süresi sadece bir doktor tarafından belirlenir.

> Hastanın refahını kolaylaştırmak için, vazokonstrüksiyon etkisiyle birlikte damlalar da (örneğin, Naphthyzinum veya Xylometazoline) reçete edilir. Bu araçlar nefes almayı kolaylaştırır. Bu tür damlalar sadece akut dönemde de kullanılmalıdır, aksi halde bağımlılık gelişebilir.

komorbiditeler

Sıklıkla konjonktivit eşlik eden alerjik rinit. Bu durumda, göz kapaklarının kızarıklığını, gelişmiş yırtılmayı görebilirsiniz. Süreç çok uzağa gitmişse, alerjik doğanın öksürüğü de gelişir.

Önleyici tedbirler

ürünler Alerjik riniti önlemek için, açık havada olmak ve odayı havalandırmak için daha çok sentetik içerikler ve tatlar olmaksızın sağlıklı bir diyete uyulması önerilir.

Alerjik reaksiyonlara eğilimliyseniz, odanızda düzenli olarak ıslak temizlik uygulayın. Kimyasal deterjanlar ile temastan kaçının, sadece hipoalerjenik seçenekleri satın alın.

Bitkilerin çiçeklenme döneminde, alerjenlerin solunum sistemine nüfuz etmesini önleyen özel solunum maskeleri kullanabilirsiniz.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.