Arı sokması ya da eşek arısı alerjisi: sonuçları tahmin edilemez

arı sokması Arılar, eşekarısı gibi saldırgan böcekler olarak kabul edilmez. Sadece yaşamları için gerçek bir tehlike varsa ya da yakınlardaki yuvayı korudukları zaman sokarlar.

Tek bir ısırıktan sonra, arı tırtıklı sokmasını kurbanın derisinden çıkaramayacaktır. Böcek basitçe onu, bir baldırın cildinin katmanlarındaki baldırının bir kısmı ile birlikte bırakır, uçup gider, ama yakında ölür.

Arı zehiri, bu tür biyolojik bileşenleri içerir:

 • dokulara zarar veren enzimler (proteinler). Bunlar hiyalüronidaz (işlevi, lenfatik sistemden zehirin yayılmasıdır), fosfalipaz A (inflamasyonu artırır), mezofosfolipaz ve alfa-glukozidaz;
 • Peptitler, kurbanın vücudu üzerinde toksik bir etkiye sahiptir. Bunlar arasında melittin (kırmızı kan hücrelerini yok eder), apamin (sinir hücrelerini tahriş eder, heyecanlarına neden olur), tertiapin (nöromüsküler aparatı etkiler), kardiyopep, vb.
 • histamin, dopamin, norepinefrin gibi amino asitler - bu bileşenler mikroskobik miktarlarda mevcut olsa da ve bunların çoğu teorik olarak allerjen değildir, hepsi reaksiyona neden olabilir. Protein, hücrelerden histamin salgılarken, toksik maddelerin etkisi şişlik, kızarıklık ve sokma etrafında kaşıntıya neden olur;
 • şekerler, lipitler, ferromonlar.

eşek arısı Yaban arıları agresiftir ve herhangi bir tahrifa, örneğin, bir konuşma sırasında duygusal insanların aktif jestlerine tepki gösterir.

Aynı zamanda, zehirli zararlı dozda histamin, hiyalüronidaz, fosfalipaz A ve B (kırmızı kan hücrelerini yok eder), yaban kipi (kan damarlarını genişletir, ağrı etkisini artırır) oluşur.

NOT! Yaban arıları, kuraklık döneminde, Ağustos ayında, böceklerin, kural olarak, insanlarla buluştuğu ek su kaynakları aramaya zorlandıkları zaman, özellikle acımasızdı.

Bir ısırık eşek arısı kolayca çıkarılırsa, zehirli silahlarını kullanın, birçok kez olabilir. Enjeksiyondan sonra kurban akut ağrı hisseder, ancak çoğu durumda zehirlenmelerden kaçınılabilir çünkü eşek arısı salgılanması nadiren insanlarda anafilaktik şok gelişiminin nedenidir.

eşekarısı ısırığı Hornetler arılardan bile daha barışçıldır, ancak tehlike durumunda sokabilirler.

Böcek zehiri (yerel ve genel alerjik reaksiyonların gelişimi için bir katalizör), hiyalüronidaz, fosfolipaz A ve B, asetilkolin (kalp hızını yavaşlatır, bronkospazmaya neden olur), azgın kinin içerir (iltihabın yayılmasını teşvik eder, ağrıya neden olur). Eşek arının sokması pürüzsüz, bir böcek tekrar tekrar sokabilir.

Aşağıdaki durumlarda, bir ısırgan böcekle olası iletişim riskini azaltmak mümkündür:

 • Bir ısırgan böcek yakın uçtuğunda gesticulate yok;
 • tatlılar ve kokulu meyveler evde, içeride, eşekarısı ve arılar için erişilemez;
 • Yaz aylarında keskin bir koku kullanmayın;
 • parlak noktalar olmadan kıyafetleri sakin renkler giymek;
 • doğa gezileri için, hem kolları hem de bacakları kapsayan kostümleri seçin;
 • Parkta veya ormanda yürürken şapka giymek;
 • Zehirli hymenoptera birikiminden kaçının;
 • arı kovanlarını rahatsız etmemek, arı kovanı içinde kalmak ve eşekarısı yerlerini tespit etmek için eşek arısı yuvalarını yok etmemek;
 • Özel böcek kovucu kimyasallar kullanın.

Isırgan bir böceğin ısırık ısırmasından sonra, ağrılı bir papül anında 1-6 gün süren insan derisi üzerinde oluşur - bu, bağışıklık sisteminin toksik toksinlere normal cevabıdır.

semptomlar

Böceklerdeki zehirin kimyasal bileşimi değişir, ancak böceklerin insanoğluna böcekler tarafından sokulmasına tepki olarak ortaya çıkan reaksiyonların çoğunluğunun toplamı çok benzerdir.

kolundaki arı sokması ile kız Arı veya yaban arısı saldırganlığına “doğal” tepkiler kızarıklık, şişlik, kaşıntı, ısırık bölgesinde ağrı ve durumun bozulması ile eşlik eder.

Zehirlenme belirtileri, ısırıktan birkaç dakika sonra ve bir süre sonra ortaya çıkabilir.

Bir model vardır - alerjinin klinik semptomları bir böcek saldırısından sonra ne kadar hızlı ortaya çıkarsa, bunlarla baş etmenin daha zor olması ve hastalığın seyrini o kadar şiddetli hale getirir. Ciddi ödem , boğulma, ateş, basınç azalması, nöbetler ve anafilaktik şok şiddetli alerjik reaksiyonlar olarak sınıflandırılır.

Bağışıklık sistemi arı veya eşekarısı zehiri yutulması yanıt verebilir:

 • ortak tepki, yumuşak bir şekilde ilerliyor. Alerjik olmayan belirtiler eşliğinde, ısırık bölgesinde lokalize (cildin şişmesi ve kızarması, ağrı), ürtiker , genel rahatsızlık (lakrimasyon, rinit);
 • sekonder reaksiyon: paroksismal karın ağrısı, kusma, şiddetli bulantı, baş dönmesi, halsizlik, titreme, taşikardi;
 • insan yaşamı için tehlikeli olan şiddetli alerjiler, çünkü larenksin ödemi sonucu, boğulma gelişir, sinirsel aktivite bozulur, ses kısıklığı gözlenir ve eklemlenme zorlaşır (hastanın konuşmasını anlamak imkansızdır), kanama, felç, bilinç bozukluğu mümkündür.
 • alerjik reaksiyon, bir kişinin en önemli sistem ve organlarının işleyişini bozduğunda anafilaktik şok. Bu en şiddetli durum, genellikle, ısırmadan sonraki ilk saniyede tam anlamıyla gelişir. Anafilaktik şokun gelişimi hızlı bir seyir gösterir ve öncülleri ısı hissi, cildin kızarıklığı, yüzün şişmesi, şiddetli ürtiker, üşüme, nefes darlığı, kan basıncında düşüş, taşikardi ve bilinç kaybının ortaya çıkmasıdır.

Yüzünde Quincke ödem İnsan hayatına yönelik bir tehdit, ısırgan bir böcek ısırmasından sonra da Quincke ödemi olasılığı yüksektir. Bu komplikasyonun bir sonucu olarak, sadece iç organlar değil, iç organlar da şişer. Örneğin, alt solunum yollarının ödemi (larinks, trakea, bronşiyal ağaç) boğulmaya ve sonuç olarak ölüme neden olabilir.

Lokal alerjik reaksiyonlar, ısırıktan hemen sonra meydana gelir ve 5-10-40 dakika sonra 4-5 saat sonra zirveye ulaşır ve 1-7 gün içinde kaybolur. Böceğin boynuna, yüzüne, gözüne, dudaklarına veya diline sokulması durumunda, reaksiyon trajik olabilir.

önleme

Isırgan bir böceğin zehirine karşı alerji, daha önce hastalığı olmayan bir insanda bile tek bir ısırık sonucu gelişebilir. Yüksek güçlü reaksiyon riskini tespit etmenin tek yolu alerji testidir .

Bir tedavi var - immünoterapi . Tedavi sürecinde, bir kişiye minimum dozda arı, eşek arısı, eşek arısı vs. enjekte edilir. ve olası reaksiyonları takip edin. Örnekleme yöntemi, insan bağışıklık sisteminin hassas olduğu zehir tarafından belirlenir.

İmmünoterapinin seyri sürekli artan zehir dozlarının düzenli olarak uygulanmasıdır. Zamanla, hassas bir kişinin vücudu "kullanılır" ve alerjilerin görünümü ile enjeksiyonlara yanıt vermeyi keser. Bu aşamada, ısırgan bir böceğin gerçek bir ısırığının “eğitimli” bir organizmada ölümcül bir tepkinin gelişmesini tetiklemediği varsayılabilir.

İlk yardım

Elbette ki zorluk, sokmanın çoğu zaman tıbbi noktalardan uzakta doğada meydana gelmesidir. Bu yüzden ısırgan yaban arısı, arılar ve diğer zehirli böcekler nasıl davranılacağını iyice bilmeniz gerekir.

İlk yardım algoritması:

 1. Sargıyı hızlı bir şekilde çıkarmak gerekir, çünkü yarada toksik maddeler üretmeye devam eder. Ekstraksiyon, önceden dezenfekte edilmiş cımbızlarla zehir torbalarını ezmemek için çok dikkatli bir şekilde yapılır. Elde uygun bir alet yoksa ve olay doğada meydana gelirse, çalışma elinin parmakları ve tırnakları alkolle (tercihen vodka) muameleye tabi tutulur ve bir sting çıkarılır. Şimşek hızıyla hareket etmeliyiz, çünkü her dakika gecikme, toksik maddelerin dokulara yayılmasına yol açıyor. Genellikle, bir arı sokmasından sonra acı kalır, ancak bir yaban arısı silahını kurbanın derisine bırakabilir.
 2. Yarayı tercihen alkol, hidrojen peroksit, amonyak ile tedavi edin.
 3. Antialerjik ilaç ( suprastin , loratadin , tsetrin , vb.) İçirin .
 4. Kaşıntılı papulu özel vasıtaları yağlayın: fenistil-jel , psilo-balm, vb.
 5. Vücudun toksinlerini temizlemeye yardımcı olmak için bol sıvı tüketin.
 6. Lenfatik sistemdeki toksik bileşenlerin yayılmasını önlemek için, yaralanmaya buz eklerseniz.

Genel olarak, arı zehirini alkali ile nötralize etmek mümkündür - örneğin, kaynatılmış su ve sabunla ısırganın hafif bir şekilde yıkanması tavsiye edilirken, toksinler asidik bir ortamda yok edilirler - yaraya veya sirke içine batırılmış bir beze kesilmiş bir limonun bağlanması arzu edilir.

İlk yardım aşağıdaki durumlarda çağrılmalıdır:

 • Bir kişi birkaç batıcı birey tarafından saldırıya uğradı (kandaki yüksek konsantrasyonda zehir);
 • Belirtiler gibi:
 • larinksin krampları ve şişmesi;
 • nefes darlığı;
 • nefes darlığı ve taşikardi;
 • şiddetli kusma;
 • genel ürtiker (tüm vücutta kızarıklık);
 • ısırık bölgesinde şiddetli şişlik;
 • bilinç kaybı;
 • Göz, boyun, ağız bölgesinde sokulmuş bir böcek.

Vücudun normal işleyişini korumak için 2 tablet Dimedrol yardımcı olacaktır. Hastanın durumunu stabilize etmek için, doktor,% 0.1'lik bir epinefrin enjeksiyonu ve kas içine prednizon enjekte edecektir, diğer canlandırma önlemleri zaten hastanede gerçekleştirilmektedir.

Isırmadan sonra, hiçbir durumda, ısırganın yeri ovalanmalıdır, zira bu, ya toksik maddelerin lenfatik sistemden hızla yayılmasına ya da yaranın enfeksiyonuna yol açacaktır.

2> Yaban arısı ya da arı alerjisi olan bir kişiyi sokarsa ne yapmalı?

antihistaminikler Alerji hastaları daima bir dizi ilk yardım almalıdır. İlk yardım çantası, önerilen antihistaminik ampuller, kortikosteroidler , enjeksiyon için epinefrin, tek kullanımlık şırıngalar, turnike, dezenfekte edici mendiller içermelidir. İlaçlar kullanıma uygun ve süresi dolmamış olmalıdır.

Bu önemli! Acil bir durumda (arı veya arı eşekarısı), reaksiyonun ilk belirtilerini beklememelisiniz, ancak doktor tarafından reçete edilen adrenalin dozunu girmelisiniz.

Bir alerji hastaları, tüm iletişim bilgilerini, bir doktorun telefon numarasını, acil kurtarma önlemlerini ve ısırgan bir böcek ısırığıyla uğraşmak için bir algoritmayı gösteren özel bir pasaport taşımalıdır.

Batma böcekleri ile karşılaşmaları önlenmelidir. Ancak bir talihsizlik yaşandıysa ve bir yaban arısı ya da arı saldırganlık gösteriyorsa, bir kişinin yapması gereken en önemli şey panik yapmamaktır. Stres hormonlarının salınması kalp çarpıntısına ve nefes sayısında artışa neden olur ve bu da toksinlerin kan yoluyla yayılmasına katkıda bulunur.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.