arı veya eşek arısı sokmasına karşı alerjisi: sonuçları tahmin edilemez

arı sokması Arılar, aksine eşekarısı agresif böcekler olarak kabul edilmez. Yakın bir yuva koruma ne zaman orada yaşamlarına gerçek bir tehlikedir veya yalnızca Sokuyorlar.

Tek bir arı sokmasından sonra kurban derisinden onların dikenli stinger kaldıramazsınız. Böcek basitçe ölür yakında Stung insan derisi katmanlarında yaptığı buzağı parçası ile onu bırakır uçar ama.

arı zehiri böyle biyolojik bileşenler içerir:

 • enzimler (proteinler) zarar doku. Bu hyaluronidaz (onun özelliği - lenf sistemi yoluyla zehir yayılması), fosfalipaza A, mezofosfolipaza ve alfa-glukozidaz (iltihap artırır);
 • peptidler kurbanın vücudunda toksik bir etkiye sahiptir. Bu (nöromüsküler sisteme etki) tertiapine (kendi uyarma neden sinir hücreleri üzerindeki tahriş edici etkisi) melittin (kırmızı kan hücreleri yok), apamin içerir kardiopep vb.;
 • örneğin histamin, dopamin, norepinefrin, amino asitler, - bu bileşenler eser miktarlarda mevcuttur ve bunların çoğu allerjen olmamakla birlikte, teoride, bir reaksiyona neden olabilir. toksik maddelerin aksiyon ucu etrafında ödem, kızarıklık, kaşıntı olmasına yol açar protein, hücrelerinden histamin salınımını;
 • şekerler, lipitler, feromonlar.

yaban arısı sokması Yabanarıları saldırganlığı farklılık ve herhangi uyarılara yanıt konuşma örneğin aktif hareketler duygusal insanlar.

Bu zehir, doz (kırmızı hücreleri yok) kinin yaban arısı (genişleyen kan damarlarının, ağrı etkisini artırır) A ve B fosfalipaz histamin hiyalüronidaz oluşur etkiler.

NOT! Suyun ek kaynakları aramak zorunda zaman kuraklık zamanlarında özellikle zalim eşekarısı, Ağustos ayında, böcekler kişi ile görüşmek eğiliminde nerede.

Yaban arısı sokması kolayca acı kaldırır, böylece çarpabilirsiniz senin zehirli silah kullanmak. enjeksiyon sonrası Kurban keskin bir ağrı hissediyor ama zehirlenme çoğu durumda insanlarda anafilaktik şok eşek arısı gizli nadir nedenleri olarak, önlenebilir.

eşek arısı sokması arı bile daha huzurlu Hornets, ancak tehlike anında ve sokabilir.

Böcek zehiri kinin Shershneva (iltihap ağrısı neden olur teşvik) (bronşiyal spazm neden yavaş kalp ritmi) A ve B, asetilkolin fosfalipazy histamin (katalizör, hem lokal ve genel alerjik reaksiyonların geliştirilmesi), hiyalüronidaz içerir. Hornet acı pürüzsüz, batma böcek çarpabilirsiniz.

Mümkünse olarak ısırgan böcekler ile olası bir diyalog riskini azaltın:

 • ısırgan böcekler uçan sonraki zaman gesticulate değil;
 • mis kokulu meyve eşekarısı ve arılar için kullanılamaz odasında, evde yemek;
 • keskin bir parfüm kokusunun, yaz aylarında kullanmamayı;
 • yatıştırıcı renkler, bir parlak noktalar aşınma;
 • kostüm seçmek için doğaya saldırıları, ellerini ve ayaklarını örtmek için;
 • park veya ormanda yürüyüş, şapka giymek;
 • Toksik yerler Hymenoptera birikimini önlemek;
 • değil Arılığımın kalan, arı kovanları rahatsız ve yanlışlıkla konumlarını keşfetti değil, yaban arısı yuva yok etmek;
 • özel kimyasallar, böcek kovucu, böcek kovucu kullanımı.

Bu zehirli toksinler bağışıklık sisteminin normal bir tepki olduğunu - bir kişinin derisi üzerinde böcekler ısıran ısırık isabet sonra anında 1-6 gün boyunca çalışan bir acı sivilce kurdu.

semptomlar

böcek zehiri kimyasal bileşimi olup, çoğu insan vücudu çok benzer böcek toksik maddelere tepki olarak meydana gelen reaksiyonlar ayarlayın.

yandan arı sokması ile kız arı veya eşek arısı saldırganlığına "doğal" reaksiyon bir lokma ve bozulma yerinde kızarıklık, şişlik, kaşıntı, ağrı eşlik etmektedir.

zehirlenme belirtileri birkaç dakika ısırığı sonrası olarak görünür ve bir süre sonra olabilir.

Er bir böcek saldırısı sonrasında klinik alerji belirtileri hastalık için daha onlarla başa çıkmak için zor ve daha sert, meydana - bir model vardır. Ciddi alerjik reaksiyonlar güçlü içerir ödem , dispne, ateş, düşük basınç, nöbetler, anafilaktik şok .

cevap verebilir vücut arı veya eşek arısı zehiri bağışıklık sistemini girerken:

 • kolay bir şekilde meydana gelen toplam reaksiyon. bir lokma sahasında lokalize olmayan allerjik belirtiler, eşlik (şişme ve deri, ağrı kızarıklık), ürtiker , genel kırıklık (gözyaşı, burun iltihabı);
 • İkinci reaksiyonu: paroksismal hafif belirtileri karın ağrısı, kusma, şiddetli bulantı, baş dönmesi, zayıflık, titreme, taşikardi birleşir;
 • larinks ödem sonucu, insan yaşamı için tehlike teşkil ciddi alerjileri, keskin, ses kısıklığı ve zor mafsal (hastanın konuşma anlaşılamaz) vardır, astım, kesintiye sinir aktivitesi geliştiğinde kan basıncı, olası konvülsiyonlar, felç, bilinç düşer;
 • anafilaktik şok, alerjik reaksiyon hayati sistemlerin ve organların işleyişi bozulmasına yol açar. Bu çoğu zaman ciddi bir durumdur ısırığı sonrası ilk saniyede gelişir. Anafilaktik şok hızlı bir seyir izler ve öncüleri, kan basıncı, taşikardi, bilinç kaybına düşmek yüz ve şiddetli döküntü, titreme, nefes darlığı şişmesi, ateş, kızarıklık görünümünü Genişletici duyguları olduğunu.

Yüz anjioödem insan hayatı tehdit ve oluşma olasılığı yüksek olan anjiyoödem ısırma böcekler tarafından dolu sonra. komplikasyon sonucu deriyi ama iç organları sadece şişer gibi. Örneğin, alt solunum yolu ödemi (laringeal, trakeal, bronşiyal) boğulma ve buna bağlı olarak önemli yol açabilir.

Yerel alerjik reaksiyonlar lokma hemen sonra meydana gelir ve 05/10/40 dakikada 4-5 saat içinde zirveye çıktığı ve 1-7 gün geçmesi. bir böcek boyun, yüz, gözler, dudaklar veya dilde sokulan Eğer reaksiyon trajik olabilir.

önleme

ısırgan böcekler zehirlemeye Alerji bile bir kişinin daha önce hastalıktan muzdarip tek bir lokma bir sonucu olarak gelişebilir. Şiddetli reaksiyonların yüksek risk tespit etmenin tek yolu budur allergoproby .

tedavi yoktur - immünoterapi . İnsan tedavisinde vb arı zehiri, yaban arısı, eşekarısı, doz, kas en az uygulandığı ve olası reaksiyon izler. Deneme insan bağışıklık sisteminin duyarlıdır zehir, tarafından belirlenir.

immünoterapi zehir giderek artan dozlarda düzenli bir giriştir. Zamanla, vücut duyarlı kişi "alışmakta" ve alerji enjeksiyonlar ortaya çıkmasına tepki vermez. Bu aşamada, böcekler ısıran gerçek ısırık "eğitimli" vücutta ölümcül reaksiyonun gelişmesine neden olmamasını varsayılabilir.

ilk yardım

Tabii ki, bu acı karmaşıklığı en sık uzak tıbbi merkezden, doğada meydana gelir. Eğer eşekarısı, arı ve başkalarının lokma çalışmasına nasıl kapsamlı bir bilgiye ihtiyacı yüzden. Zehirli böcekler.

Algoritma ilk yardım:

 1. Bu yara olarak, hızlı bir şekilde stinger kaldırmak için gereklidir, bu toksik maddeler üretmeye devam etmektedir. son derece dikkatli üretmek Extract zehir kesesini, daha önce cımbız ile sterilize ezmek için değil. Ancak, uygun bir araç değildir, ve olay doğada oluşursa, parmak ve el kolu alkol (tercihen votka) ve kanülün çekin çalışma çivi. her gecikme dakika toksik maddeler dokularda dağılmış olduğu gerçeği neden olmasından dolayı, yıldırım davranır. Genellikle acı bir arı sokması sonrasında kalır, ancak kurban derisinde ayrılıp silahları Wasp edebilirsiniz.
 2. İşlem, bir alkol, hidrojen peroksit, amonyak istenen yara.
 3. antialerjik ilaç İçecek ( Suprastinum , loratadin , tsetrin ve diğ.).
 4. kaşıntılı papül özel aleti yağlamak: fenistil-jel , Psili Balsam vs.
 5. toksinlerin vücut temizlemek yardımcı olmak için bol sıvı tüketin.
 6. lenfatik sistemin zehirli bileşenlerin yayılmasını önlemek, eğer buz hasarı uygulanan olabilir.

arı, toksinlerin, bir asidik ortam içinde parçalanır ise, örneğin, su ve sabun ile kaynatıldı lokma durulama yavaşça önerilir - - tercihen limon bir dilim ya da sirke batırılmış bir bez kesme yaraya uygulanmıştır Genel olarak, arı zehiri alkali ile nötralize edilir.

Ambulans mutlaka zaman neden gerekir:

 • Adam birkaç ısırgan bireyleri (kanda zehir yüksek konsantrasyon) saldırıya;
 • semptomlar örneğin,
 • spazmları ve larinjeal ödem;
 • nefes darlığı;
 • Nefes ve taşikardi darlığı;
 • kusma;
 • jeneralize ürtiker (bütün vücut üzerinde kızarıklık);
 • Şiddetli ısırık yerinde şişme;
 • bilinç kaybı;
 • Böcek göz, boyun, ağız bölgesinde soktu.

2 Demerol tabletleri yardımcı olacaktır vücudun normal işleyişini desteklemek. hastanın durumunu stabilize etmek Hekim hastanede adrenalin enjeksiyonu% 0.1 ve prednisolon intramüsküler, diğerleri gerçekleştirdikten resüsitasyon yapacaktır.

her durumda bir ısırık sonra buna lenfatik sistem üzerinden hızla yayılması veya toksinlere yol açacaktır ya da yara yeri enfeksiyonu gibi lokma ovmak imkansızdır.

Yorum ekleyin

E-posta yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Yorumlar yönetilir sonra sayfada görünecektir.