Bir yetişkinde ciltte anjiomalar

yıldız anjiyomu Anjiyom benign lenfatik (lenfanjiyom) ve vasküler (hemanjiyom) etiyolojinin ortak adıdır.

Araştırmacılar bu doku büyümelerini, tümörler ve konjenital malformasyonlar arasındaki bir ara maddeye bağlamaktadır.

Hemanjiomlar çocukların çoğunu etkilemektedir (insidansın% 70-% 80'i). Çoğunlukla, çocuklarda hemanjiyomların kendiliğinden azalmasını karşılar, bu nedenle doktorlar, spesifik bir kanıt yoksa, çocukta genellikle hemanjiom saptanmasında acil cerrahi müdahale önermezler.

Bir anjiyomun gövdesi hipertrofik kan veya lenfatik damarlardan oluşur. Boyutlar ve formlar en çeşitli olabilir, daha çok vücutta kırmızı veya mavimsi noktalardır.

Aşağıdaki vasküler tümörler sınıflandırılır:

 • Kılcal . Hemanjiom cildin yüzey tabakalarında bulunur. Tümörün yapısı - iç içe ve akik kapillerler. En yaygın lokalizasyon baş ve boyun bölgesidir. Kapiller tümörler, dokuların ve komşu organların derin tabakalarında çimlenme nedeniyle tehlikelidir.
 • Kavernöz. Tümörün gövdesi genellikle venöz olan daha büyük damarlarla temsil edilir. Cildin yüzeyinin üstünde, mor veya mor bir şişme şeklinde gerçekleştirir. Böyle bir neoplazm, daha derin doku katmanlarında çimlenmeye eğilimli değildir, sadece deri altı dokusunu etkiler.
 • Karışık. Kapiler ve venöz damarlardan oluşur. Lokalizasyon farklıdır - epidermisten iç organlara, bazı durumlarda kafatası veya omurga kemikleri etkilenir.

Fotoğraf anjio farklı sınıflandırma

Dikkat, içerik görüntülemek hoş olmayabilir.

En sık görülen lokalizasyon baş ve boyundur, genital organların hemanjiyomları çok daha az görülür ve içsel vasküler tümörler de bulunur, bunlar özel araştırmalar yapılmaksızın teşhis edilmesi zordur.

nedenleri

Çimenlerin üzerinde oturan hamile kadın Hemanjiyomlar çoğu durumda konjenitaldir; görünümün ön koşullarının gebeliğin ilk üç ayında atıldığını bulmuştur. Fetusda hemanjiom gelişmesi için ivme kazanan enfeksiyon faktörü teorisi genel olarak kabul edilir. Anjiomatoz kalıtımdan kaynaklanmaz, bu nedenle bir bebekte hastalığın olasılığını doğru olarak tahmin etmek imkansızdır.

Bebeklerde hemanjiyomların nedenleri konjenital ise, yetişkinler aşağıdaki faktörlere bağlı olarak hoş olmayan bir neoplazm edinebilirler:

 1. aşırı ultraviyole radyasyon;
 2. deriye veya iç organlara zararın bir sonucu;
 3. Daha önce çıkarılmış hemanjiyomun nüksü.

Bazen hemanjiyomların görünümü malign tümörlerin oluşumuna eşlik eder.

Tehlikeli mi

Kendileri tarafından, hemanjiyomlar, doğası malign olmadığı için tehlikeli değildir. Küçük tümörler sahibi için risk taşımazlar, metastaz yapmazlar, yaralanma eğilimi göstermezler. Bununla birlikte, onların artışı tehlikeli bir semptomdur, güçlü büyüme aşağıdaki sonuçlara sahip olabilir:

 • büyüyen tümörün lokalize olduğu organda hasar. Özellikle komşu dokularda çimlendiğinde tehlikeli. Örneğin, göz kapağı üzerindeki bir tümör körlüğe neden olabilir; larenks bölgesinde filizlenen boyundaki hemanjiyom nefes almayı zorlaştırır;
 • derideki büyük hacimli tümörler kolaylıkla zarar görebilir, ayrıca bu tür neoplazmlar, sonraki sepsise kadar enfeksiyonun penetrasyonu ile dolup giden ülserasyona eğilimlidir;
 • İç organlar, özellikle karaciğer bölgesinde bulunduğunda, damar hasarı nedeniyle yüksek kanama olasılığı vardır. Karaciğer hemanjiyomunun kanaması geniş olabilir ve yaşama büyük riskler eşlik edebilir;
 • Büyük bir vasküler tümör varlığının kan pıhtılaşması üzerinde kötü bir etkisi vardır.
Uyarı! Hızlı bir şekilde büyüyerek, bir doktorun acil isteğine değer. Bu gibi durumlarda, 3 gün içinde tümörün acil olarak çıkarılması belirtilir.

Sil veya

yüz neoplazmını çıkarmak için ameliyat Yüksek yaralanma riski olan bölgelerde bulunan çocuklarda hemanjiomlar genellikle böyle bir tümör kendiliğinden çözülmediyse okul çağı tarafından çıkarılması önerilir. Bu nedenle, yetişkinlerde vücuttaki konjenital kırmızı doğum lekeleri genellikle sadece kıyafetle kaplı yerlerde kalır ve bu nedenle yaralanmalara maruz kalmaz.

Hemanjiyom küçükse ve sahibini rahatsız etmezse, çıkarılması için bir işaret yoktur. İstisna, solunum sistemine olan yakınlıktır, bu durumda tıbbi müdahale önerilmektedir.

Genital bölgede, yaralanmaya, enfeksiyona ve büyümeye yatkın oldukları için acil çıkarılması önerilen hemanjiyomlar.

İç hemanjiyomların çoğu yetişkinlikte görülür. Sorun, bu tümörlerin zor teşhisinde yatmaktadır, doktor sadece bir ultrason veya MRI ile doğru bir teşhis yapabilir.

Bir internal hemanjiyomun görünüşü doğrulanırsa, çoğu durumda hızlı bir şekilde çıkarılması konusunda bir karar verilecektir. İç organların vasküler neoplazmaları, kanama olasılığı ile tehlikelidir, bu nedenle zorunlu tedavi önerilir.

Tedavi yöntemleri

lazer anjiyom çıkarılması Tıp hemanjiyomları kaldırmak için aşağıdaki yöntemleri sunar:

 1. Skleroterapi. Yöntem, hemanjiyomun gövdesine alkolün sokulmasından oluşur, bu da dokularının kimyasal yanmasına ve daha sonra da skarlaşmaya neden olur.
 2. Sıvı azot. Donma tedavileri genellikle kılcal neoplazmlara uygulanır.
 3. Bir lazer kullanarak çıkarılması. Lazer hemanjiyoma beslenen damarları pıhtılaştırır.
 4. Düşük voltajlı radyoterapi. Yöntem geniş bir alandaki kılcal hemanjiyomlara uygulanır. Çoğunlukla bu, gözle görülür bir estetik kusurdan kurtulmanın tek yoludur. Ayrıca, başka bir yöntemin kullanılması (örneğin, orbital alanda veya omurilik içinde hemanjiyomun zor lokalizasyonu) mümkün değilse, ışınlama yöntemi kullanılır.
 5. Cerrahi yöntem. Bir neşter ile vasküler tümör çıkarılması. İç organların hemanjiyomlarını tedavi etmek için kullanılır.

Deride küçük hemanjiyomların varlığında, çoğu durumda prognoz uygundur. Birkaç tümör varsa veya boyutları büyükse, tedavi gecikebilir. Ayrıca, zaten kaldırılmış olan sitelerde tümörlerin yeniden oluşması da mümkündür.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.