Alerjilere neyin sebep olduğunu nasıl öğrenebiliriz?

çocuk bir kedi bir eşarp ile kaplıdır Bir doktorla tek bir randevu, soru sorulmadan tamamlanmamıştır: “İlaçlara karşı alerjiniz var mı?”.

Her uygun ebeveyn, bir yavru ya da yavru kedi satın almadan önce şunları düşünecektir: “Fakat bu, bebeğimin içinde bir alerjiyi tetikleyecek mi?”.

Herhangi bir kız, önkolun cildinde küçük porsiyonlarda yeni bir kozmetik uygulaması gerektiğini bilir, böylece karmaşık bir reaksiyona neden olmaz.

Böylece alerjiler oldu - en yaygın hastalıklardan biri. Sonuçlarla başa çıkmaktan daha kolaydır. Çünkü hastalığın semptomlarına neyin neden olduğunu bilmek ve alerjenlerle teması önlemek çok önemlidir.

En çok hangi alerjiyi kışkırtır?

Alerjiler kullandığınız herhangi bir maddeye neden olabilir. İlaç, yiyecek ve çamaşır deterjanı olabilir.

Büyük alerjenler:

Bir reaksiyonun varlığı bağımsız olarak nasıl doğrulanır?

Hoşlanmayan semptomlara neyin sebep olduğunu tam olarak anlamak için, onların görünümünü analiz etmelisiniz. Alerji evde mi, işte mi görülür? Günün hangi saati? Bir yemek sırasında veya sonrasında mı? İlaç almak veya kozmetik uygulamakla mı ilgili? Yılın zamanı ya da günün saati semptomları etkiler mi?

Bu soruların cevapları sizi alerjene yönlendirmelidir. O zaman, onunla temasa geçtiğinizde tepkinizi değerlendirdiğinizden emin olmanız gerekir.

Yavru kedi ve yavru kedi Örneğin, hayvan tüylerine karşı alerjileri tanımlamak için, bir kediyi (köpek) evcilleştirebilir ve sonra bu elinizle burnunuzu veya gözlerinizi çizebilirsiniz. Bu tür hareketler kaşınmaya, mukoza zarının kızarmasına, burundan temiz akmaya ve yırtılmaya neden olur.

Bu belirtiler bir kediye (köpek) alerjiniz olduğunu gösterir. Daha kesin olmak gerekirse, böyle bir alerjiye, hayvanın tükürüğünden gelen proteinler neden olur. Pet yün dilini yalıyor. Proteinler, hayvanın derisine düşer ve sonra mukoza zarında, rahatsızlığa neden olur.

Bütün bu deneyler çok dikkatli yapılmalıdır. Her zaman antihistaminikler (suprastin, tavegil), hormonlar (prednizon) taşıyın ve durumunuz kötüleştiğinde ambulans çağırmaya hazır olun.

Gıda alerjilerini öğrenmek daha zordur (reaksiyonun ürünü yedikten hemen sonra başlaması dışında). Yemeğin diyetten çıkarılmasının en kolay yolu ve hastalığın semptomları ortadan kalktığında tekrar yiyin. Reaksiyon tekrarlanırsa, bu ürün tamamen gıdadan çıkarılmalıdır.

Kozmetiklere veya deterjanlara karşı alerjik reaksiyon da bağımsız olarak tanımlanabilir.

Örneğin, el kremi düşünün. Yeni aletin size alerjiye yol açmadığından emin olmak için, bunu dirsek kıvrımına veya boynuna koymanız gerekir (çok hassas bir cilde sahiptir). 30-40 dakika sonra deride kızarıklık, kızarıklık, kaşıntı görülürse, o zaman bu markanın kremine alerjiniz var demektir.

İlaca karşı reaksiyon nasıl belirlenir?

hapları masaya dağılmış İlaçların alerjisi, tüm ilaçlar hızlı bir şekilde kan içine emildiği için daha ciddi tezahürlere sahiptir.

Bu nedenle, sadece yerel olarak değil, aynı zamanda sistematik olarak da ortaya çıkar ( anafilaktik şoka kadar ).

Bu tür reaksiyonlar önceden uyarmak için çok önemlidir.

Evde ön teşhis yapılabilir.

Prokaine karşı alerjiyi düşünün. Bu tıbbi madde, iletim anestezisi için kullanılır (minimal invaziv operasyonlar, antibiyotiklerin uygulanması, vb.).

İlacın zarar vermediğinden emin olmak için, dirseğin iç kısmında (uygulama testi)% 0.5'lik bir çözelti bırakmanız gerekir. Reaksiyon yarım saat içinde değerlendirilir. Herhangi bir rahatsızlığın ortaya çıkması alerjiden bahseder.

Testler ve cilt testleri

Alerjinin nedenini tam olarak öğrenmek için bir doktora danışmanız gerekir. Özel muayene yöntemlerinin yardımıyla bir alerji alerjeni ön plana çıkarabilir ve hastalığın tedavisi konusunda tavsiyede bulunabilir. Kullanım teşhisinde:

alerji testi

  • deri kazıma testleri - ön kolun iç kısmında bir kazıyıcı ile çizik yapar ve alerjen solüsyonunu damlatır. T. o. Aynı anda 15 maddeye kadar kontrol edilebilir. Enjeksiyon bölgesinde 20 dakika sonra şişme veya şişme olursa, test pozitif kabul edilir;
  • uru-testi - 1 mm derinliğe kadar özel bir iğne ile bir alerjen ile bir çözümün tanıtılması. Sonuç 10-15 dakika sonra değerlendirilir;
  • intrakutanöz örnekler - şüpheli çizilme analizi ile gerçekleştirilmiştir. Bir alerjen içeren bir sıvının 0.02 ml'si, bir tüberkülin şırıngası ile intradermal olarak enjekte edilir. Kontrol çentik (% 0.01 histamin) ile karşılaştırıldığında sonucu değerlendirin;
  • spesifik IgE'nin izolasyonu - bu analiz için açlık venöz kanı toplanır (5-10 ml). Serum bir alerjen ile reaksiyona girerse, alerjik hastalıktan sorumlu olan E sınıfı immünoglobulinler oluşur. Çalışmadan birkaç gün önce aşırı çalışma ve stresden kaçınmalısınız;
  • immünoblotlama - analiz için her biri yaklaşık 20 alerjen içeren bir dizi standart panel kullanılır. Venöz kan, patolojik reaksiyonlardan sorumlu proteinler ile özel zarlara uygulanır. Analiz pozitifse, etikette koyu bir çubuk görünür. Bu yöntem çok bilgilendirici ve kontrendikasyonları yoktur.

Çocuğun vücudunun özellikleri

6 aylıktan büyük çocuklar immünoblotlanır ve IgE için test edilir. Genç yaşta, bu çalışma sonuç vermeyecektir, çünkü hala kanda birçok maternal immünoglobulin var.

anne ve çocuk

5 yaşın altındaki çocuklarda, bağışıklık sistemindeki başarısızlık nedeniyle alerjik hastalıkların deri teşhisi nadiren yapılmaktadır.

çünkü Çocuk bedeni hala bu zamana kadar zayıf bir şekilde oluşuyor, test sonuçları genellikle yanlıştır. Ayrıca, yara izi testleri ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Daha büyük çocuklar yukarıda listelenen tüm yöntemleri kullanır.

Tanı kontrendikasyonları (çocuklar ve yetişkinler için ortak):

  • akut solunum yolu hastalıkları;
  • alerjilerin alevlenmesi;
  • iç organların ciddi hastalıkları;
  • hormon tedavisi.

önleme

aile oynayan top Alerjik reaksiyonları önlemek için, sadece alerjen ile teması sınırlamak değil, aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzı gözlemlemek için gereklidir. Doğru yiyin , egzersiz yapın, temiz havada yürüyün. Fiziksel ve duygusal streslerden kaçının. Bu vücudunuzu güçlendirir ve herhangi bir alerjiye kolayca dayanabilir.

Aniden hastalığın belirtilerini fark ederseniz, hemen klinikle iletişime geçin. Doktor yeterli tanı koyabilecek ve terapi yazabilecektir. Asla kendi kendine ilaç verme!

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.