Bir mantar ciltte neye benziyor?

Ciddi-Doktor Mantar çeşitli yerlerde görünebilir. En sevilen habitat alanları vücudun ıslak bölgeleridir: koltuk altları, dizlerin altındaki alan ve mikozlar genellikle kadınlarda göğüslerin altında bulunur.

Kafa derisi üzerinde veya kasık bölgesinde gelişmeyi tercih eden mantar türleri vardır.

Vücut üzerinde

Cildin mantarı, pigmentasyondan yoksun alanlar veya yuvarlak ya da oval bölgeler olarak kendini çevreleyen belirgin bir kızarıklık ile kendini gösterir (bu tür noktaların merkezinde, cildin normal rengi bazen korunur). Fotoğraf ciltte bir mantar ve geniş hasar alanlarına sahip tek lezyon alanlarını göstermektedir. Çoğunlukla, ringworm'a eşlik eden rahatsızlık bir kişiye rahatsızlık verir:

 • Yanma hissi
 • Şiddetli veya hafif kaşıntı
 • Etkilenen bölgelerin soyulması

Ciltte mantar - depigmentasyon Bazı durumlarda, hasta, sadece vücuttaki mantarın dış semptomlarıyla ilgilenir, hoş olmayan duyumlara eşlik etmez.

Soldaki deri mantarının fotoğrafında renksiz alanlar vardır (depigmente edilmiş). Sıklıkla bu tip lezyonlara kaşıntı ve yanma eşlik etmez.

Elinde ringworm Fotoğrafta, kırmızı bir renk tonu ve deskuamasyon ile koldaki yuvarlatılmış alanlar şeklinde ringwormun küçük odakları görülmektedir. Ek olarak, hasarlı deri, cildin geri kalan kısmının biraz üzerinde yükselir.

Miyoziyi kalçalara sürmek Büyük koltukaltı alanı Her iki fotoğraf da fungal enfeksiyonun büyük odaklarını göstermektedir. Cildin hasarlı bölgeleri parlak kırmızı bir renge sahiptir ve az etkisi ile ülserlere dönüşebilir.

Ayak mikoz

Ayak mantarı sıklıkla banyoları, yüzme havuzlarını, saunaları ya da yüksek neme sahip diğer kamu alanlarını ziyaret eden insanlarda gelişir. Sıklıkla, sıkı sıkı ayakkabı tercih eden kişilerde yaz aylarında mikoz belirtileri görülür.

Ayak mikozu, kendini çok kaba bölgeler şeklinde (parmakların arasında ya da ayağın tüm yüzeyinde) ya da cildin incelmesi şeklinde en ufak bir dış etkide (parmaklar arasında daha sık görülür) zarar görebilir ve iyileşmeyen bir erozyon oluşturur. Hastalar kaşıntı yaşayabilir. Tarak yaparken hasarlı cilt çatlar ve uzun süre iyileşmez.

Ayak mantarı Bu fotoğrafta mikoz, ayağın tüm yüzeyinde dökülüyor gibi görünür.

Parmaklar arasında Burada, ayağın mantarı parmaklar arasında lokalize, uzun bir süre iyileşmeyen küçük aşınmış alanlar görülür. Hasta yürürken sürekli olarak güçlü bir rahatsızlık yaşıyor.

Koşu ayağı mikoz Bir sonraki fotoğrafta, ayak derisinin üzerindeki mikozis, çivi üzerinde çalışan mantar ile birlikte görülür. Bu durumda, parmak tırnağı çok zarar görmüştür. Deri hasar bölgesi yuvarlak bir şekle sahiptir, tüm yüzey çatlaktır, bazı bölgeler ve çevresi çok sayıda ülsere sahiptir.

Yüzünde

Yüzdeki mantar vücudun yanı sıra görünür. Bir mantar enfeksiyonu küçük, yuvarlak alanlarda lokalize olabilir veya düzensiz bir şekle sahip olabilir. Yüzün derisindeki bazı sivilce türleri, doğada mantardır. Etkilenen bölgeler, pullu bölgelerden oluşan engebeli bir yapıya sahiptir.

Yüzdeki deride mantar lezyonu Bu fotoğrafta, yüzdeki mantar açıkça tanımlanmış bir kontura sahiptir. Oval hasar bölgesi yüzeyin geri kalan kısmının biraz üzerinde yükselir. Enfekte bölgeye yakın cilt sağlıklı görünüyor.

9 Ve burada noktaların katı ana hatları yok. Tüm hasar bölgesi, engebeli bir yapıya ve kırmızımsı bir renk tonuna sahiptir.

Uzaktan sivilce ile yanlış olabilir Fotoğrafta kız, sivilce gibi görünen mantar enfeksiyonunun parlak kırmızı alanlarına sahiptir. Etkilenen bölgeler yanaklar ve çene üzerindedir. Temporal bölgede birkaç lezyon vardır.

Kafa derisi üzerinde mantar

Bir kafa derisi mantarı şüphesi, çeşitli fenomenlere neden olur:

 • Kuru saçlar, parlaklık yok, kuru ciltler
 • Artan yerel saç dökülmesi
 • Tüm yüzey üzerinde kafa derisinin soyulması veya lokalize olması
 • Kaşıntılı cilt
 • Cildin yüzeyinin üzerinde hafifçe yükselen pembe alanların görünümü

Bir veya daha fazla semptom varsa, bir kafa mantarı önerilebilir. Eğer hastalığa şiddetli kaşıntı eşlik ediyorsa, hafif tansiyonla bile taranması kanama erozyonunun ortaya çıkmasına neden olur. Hasarlı alanlar beyaz veya sarı olabilir. Onun ince deri patlamaları kaldırmaya çalışırken.

11 Fotoğrafta, kafa derisi mantarı sıkı bir yuvarlak şekle sahip ve saç alanı üzerinde hafifçe çıkıntı yapar. Etkilenen alan pul pul ve kırmızı renktedir. Muhtemelen hasta kaşıntıdır.

12 Mantardan etkilenen alan tüysüzdür ve cilt beyazımsı bir kaplamaya sahiptir.

13 Görünür, beyaz bir patina ve merkezde bir ülser ile kafa derisinin mantardan etkilenen bir alanıdır. Enfeksiyon bölgesi saçtan yoksundur.

Ne yapmalı

doctor_and_nurse-Mini Herhangi bir lokalizasyonun mikozis tedavisine başlamak için, dışsal belirtilere neden olan mantar türünü belirlemek gerekir. Maya benzeri mantarlar, versicolor ve diğer patojenler olabilir. Bunu yapmak için , etkilenen bölgeden kazıma yapacak ve araştırma malzemesini laboratuvara gönderecek bir doktora başvurmalısınız . Analizin sonuçlarına göre, doktor, patojenik organizmanın bilinen ilaçlara duyarlılığını dikkate alan bir tedavi önerecektir.

Bölgenizde bir klinik bul

3 olası tedavi seçeneği vardır:

 1. Yerel ilaçların kullanımı
 2. Oral ilaç kullanımı
 3. Kombinasyon tedavisi

Yerel ilaçlar çeşitli merhemler, jeller, süspansiyonlar, emülsiyonlar ve diğer harici preparatlarla temsil edilir. Sadece lezyon üzerinde hareket ederler ve kanın içine girmezler. Esas olarak, ringwormların gelişiminin erken evrelerinde veya küçük bir enfeksiyon odağında kullanılır.

Tedavi genellikle lezyonun ihmaline bağlı olarak bir hafta ile birkaç ay arasında değişir. Araçlar günde birkaç kez uygulanır. Uygulama sırasında, çeşitli kullanımlardan sonra ortaya çıkan kaşıntı veya şiddetli kızarıklıklar oluşabilir. Anti-mantar bileşenlerinin yanı sıra cilt bakımı bileşenleri ve doku rejenerasyonunu hızlandıran maddeler de bulunabilir.

Saç derisinin şampuanla tedavisi için.

Ağızdan alınan ilaçlar ağızdan alınır ve vücudun içinden hastalığın etken maddesi üzerinde hareket eder. Yan etkileri vardır ve sadece etkilenen bölgeyi değil, aynı zamanda tüm vücudu etkiler. Bazı durumlarda, tek bir uygulama yeterlidir, bazen bir tedaviye ihtiyaç vardır. Ağır lezyonlar ve fungal hastalıkların ileri aşamalarında kullanılır.

Kombinasyon tedavisi daha sık kullanılır. Harici ilaçların etkisi, semptomların yoğunluğunu azaltır, hasarlı alanların iyileşmesini hızlandırır ve tabletler, hastalığın nedensel ajanı üzerinde içeriden hareket eder.

Herhangi bir tedavi seçeneğiyle, tedavi süreci kesintiye uğramamaktadır. İlaç kullanım şeması ve doktor tarafından belirlenen süre Bir kural olarak, tedavi semptomların ortadan kalkmasından ve birkaç gün boyunca (bir haftaya kadar) mikozların dış görünümlerinden sonra devam eder.

14 yorum

 • Fesleğen :

  Bilgi için teşekkürler. Ve mantar kulaklarında mantar tedavisi nasıl - mantar otitis media? Varyasyonları var mı yoksa standart ilaçlar ile tedavi edilebilir mi?

 • Svetlana :

  Merhaba, bana kan testi, cilt mantarının varlığını belirleyebilir mi? Kocamın mikrosporisi vardı, dış semptomlar tedaviden sonra kayboldu. Kontrol kontrolünden geçmedim. Bir süre sonra likenim vardı, tedavi için reçete ettim ama kocamın dışsal belirtileri yok. Bu yüzden benim için ilginç, tamamen iyileşmiş olup olmadığını öğrenmek için kan analiziyle mümkün mü?

  • Doc :

   Merhaba

   Mikozların saptanması için çok az spesifik kan testi vardır ve bu durumda uygun değildir.

   Mikrosporya genellikle evcil veya hatta vahşi hayvanlardan enfekte olur, ancak bunun dışında, bazı Microsporum türleri de insan vücudunun dışında harika hissederler.

   Bu nedenle, nüksetmeleri önlemek için, temizliği, temizliği, çarşafları değiştirmeyi vb. Korumak son derece önemlidir.

 • Victor :

  Ayağımın ortasında, bir çeşit çatlak cildim var ve kanamalar gibi kenarlar boyunca dökülüyor, ama kan yok! Ben bağlamadım!

 • Irina :

  Merhaba Cilt lezyonlarım var .. dudaklarımın ve göz kapaklarının konturları kaşıntı, çatlama, şişme. Buna ek olarak, vücutta küçük oval, kaşıntılı lezyonlar vardır .. karın, kollar, bacaklar ve boyun hala kaşıntı, sadece küçük bir döküntüdür. Doktor kandidiyazis önerdi .. CYB için kan bağışladı. Sonuçları bekliyorum. 10 gün flukonazol içiyorum .. ama yeni lezyonlar var. Söylesene, ne olabilir?

  • Doc :

   karşılama

   Açıklamaya göre hiç kimse tanı koyamaz, en azından bir fotoğrafa ihtiyacınız var. Sonucu bekleyin ve doktorunuza danışın.

 • Cyril :

  Merhaba, kollarımın altındaki "tip" gibi bir mantarım vardı.

  Yaklaşık 2-3 hafta içinde, exoderil (krem) günde 2 kez bulaşmış, geçmiştir, kızarıklık ve kaşıntı ortadan kalkmış, sadece hafif koyulaşmış cilt kalmıştır. Yaklaşık bir ay sonra kızarıklık ve kaşıntı tekrar başladı. Yerel klinikte, doktor analiz yapmanın bir anlamı olmadığını ve bunun bir mantar olduğu açık olduğunu söyledi. Özel bir kliniğe gitmenin ve ne tür bir mantar olduğunu bulmak ve ilacı seçmek için bir analiz yapmanın gerekli olduğunu anlıyorum. Ama yine de, belki de bağlantılardaki resimlerdeki gibi mi karşılaştın?

  • Doc :

   karşılama

   Bu, kendi kendine tedavi ile oldukça yaygın bir durumdur, ne yazık ki tedavinin bitimini sonuna kadar tamamlamadınız. Koyulaştırılmış cilt semptomlardan biridir. Tüm semptomlar ortadan kalkana kadar tedaviye devam edilmeli ve bundan sonra, yaraları kesin olarak gidermek için bir hafta daha cilde sürülmelidir.

   Ayrıca, düzenli olarak kıyafet değiştirmelisiniz, her şey yıkanmalı ve ütülenmeli, çünkü anlaşmazlıklar uzun süre T-shirt / gömlek ve dış giyim, yatak çarşafları vb.

 • Julia :

  İyi öğleden sonra Söyle bana, lütfen. Benim
  Ayak tırnaklarında mantarın başlangıcını kocası. Hemen tedavi bathrafenom başladı. Doğal olarak, çivisini tedavi ediyorum. Eldivensiz yaptım, sonra ellerimi alkolle, sonra sabunla sildim, sonra merhemle adayları uyguluyorum. Tırnaklarınızı mantardan nasıl korursunuz. Teşekkür ederim.

 • Volodya. :

  Ayak tırnaklarında çok ihmal edilmiş bir mantar var. Ve ne yapacağımı bilmiyorum. Merhem kullanımı ile birlikte, yutmak için haplar var.

  • Doc :

   karşılama

   Evet var. Itrakonazol, terbinafin, flukonazol, “Preparasyonlar” bölümümüze bakınız. Hap ve reçete bir doktor tarafından reçete edilirse daha iyidir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.