Ağız boşluğu ve ağız köşeleri kandidozu

Bu korkutucu mu? Kandidiyazis ve kandidazisin şiddetli viseral formları sıklıkla erişkinlerde oral kandidiyaz ile başlar, bu nedenle oral mukozanın fungal hastalıklarının tanı ve tedavisine özel önem verilir.

Kandidiyaz ile enfeksiyona neden olan faktörler ve formları:

Candida cinsinin maya benzeri anaerobik mantarları, sınırlı beslenme koşullarında kolaylıkla adapte ve büyüyerek, röntgen ve lazer radyasyonu, donma ve kurumaya neden olurlar.

80'den fazla Candida mantarı türü bilinmektedir. Bunların çoğu güvenli ve sadece birkaç neden kandidal enfeksiyon . En patojenik türler C. albicans ve C. Tropicalis'dir. Vücudun savunma sisteminde bir kusur oluştuğunda, mantarlar aktif olarak çoğalır ve epitel hücrelerini istila etmeye başlar.

Oral kandidiyazı indükleyen faktörler şunlardır:

 • Mekanik ve kimyasal mikrotravmalar (dikkatli dişler, protezler, rehabilitasyon sırasında irrasyonel tıbbi taktikler);
 • Antibiyotikler ve mukoza ve deri üzerinde konserve ve gıda üretiminde kullanılan bazı diğer maddeler;
 • Metabolik bozukluklar (demir eksikliği, hipovitaminoz, endokrin patolojileri, yumurtalık hipofonksiyonu, hipotiroidizm);
 • Vücudun direncini azaltan somatik hastalıklar (bağışıklık bozuklukları, gastrointestinal hastalıklar, jinekolojik patoloji vb.);
 • Aday ;
 • Sekonder immün yetmezlik durumları;
 • Sistematik olmayan antibiyotik tedavisi.

Ağız boşluğuna verilen hasarın ana belirtileri ve dudakların kırmızı sınırı (kandidal patolojisi olan hastaların% 41.7'sinde görülür) mukozal hiperemi, plak, deskuamasyon ve şişliktir. Bu semptomlar herhangi bir kandidiyazda görülür: akut psödomembranöz kandidiyazis, akut atrofik kandidiyaz, kronik hiperplastik kandidiyaz, kronik atrofik kandidiyaz.

Bu formlar klinik tabana dayanarak izole edilir. Oral kavitenin lokalize kandidiyazı stomatit , glossit ve cheilitis, diş etleri, diş eti iltihabı vb.

Akut Psödomembranöz Kandidiyaz

dil üzerinde pamukçuk Yenidoğanda, bebeklerde, bronşit ve enfeksiyöz hastalıklarla zayıflamış olan en yaygın kandidiyaz şeklidir. Yetişkinlikte, "pamukçuk" denilen, kanserde meydana gelir.

Kapsam: dil, gökyüzü, yanaklar.

Hasta şikayetleri: ağız kuruluğu, yemek yerken ağrı, yanma.

Klinik belirtiler: hafif hastalıklı, kolayca kaldırılır bir lor filmi şeklinde plak. Bloom altında ödemli, hiperemik bir yüzey bulunur. Kandidiyaz tetiklenirse, çıkarılması zor bir film altında kanama erozyonu tespit edilir.

Hastalığın evresi:

 • deskuamatif (dilin arkasındaki deskuamasyon alanları, plağın çıkarılması zordur);
 • eritematöz (dil ödemi, viskoz, köpüklü);
 • infiltratif (dilin çiçek kaplı yanal yüzeylerini çıkarmak zor);
 • aşındırıcı (gevşek, gri-beyaz kaplama, çıkarıldıktan sonra, erozyon tespit edilir).

fotoğraf

Candidiasis'in ağzınızda neler göründüğünü görmek için aşağıdaki spoylere tıklayın:

Uyarı! İçerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Akut atrofik kandidoz

Hem bağımsız olarak hem de akut psödomembranöz formdan sonra ortaya çıkar.

Oluşumun ana nedeni, antibakteriyel ilaçlar, inhale kortikosteroidler almanın bir yan etkisidir.

Hastaların şikayetleri: ağız boşluğunda kuruluk ve yanma hissi, dilin taşınamaması, mukusun herhangi bir tahrişe karşı hassasiyeti.

Klinik belirtiler: plaksız eritem lekeleri veya dilin büyük kıvrımlarında çiçeklenme, mukoza zarının ateşli kırmızı rengi, dilin (enfeksiyona dahil olduğunda) koyu kırmızı, parlak, mukus yanakları ve dudaklar kenarları inceltilir, bazen kabuklar dudaklarda görülür.

Kronik hiperplastik kandidoz

Hastaların% 75'inde görülür. Ana madde sitostatik, antibiyotik, tüberküloz ve kan hastalıkları öyküsü alan kişilerdir. Bazen sigara içenler ve protez kullanan hastalar teşhis edilir.

Hastaların şikayetleri: tadın sapkınlığı, baharatlı ve asidik yiyecekler alırken ağrı, ağız kuruluğu.

Klinik bulgular: mukus hiperemiktir, dil ve yanaklarda çeşitli boyutlarda beyaz plaklar ortaya çıkabilir. Gelişmiş durumlarda, zorlukla kaldırılan kaba, beyazımsı gri bir çiçek oluşur. Bloom altında kanama erozyonu tespit edilir. Dil etkilenirse, meme büyümesi meydana gelebilir.

Kronik atrofik kandidoz

Takma dişi olan hastalarda, yaşlı, komorbid durumlarla teşhis edilir: atrofik gastrit, diyabet, vb.

Hastaların şikayetleri: mukoza zarının kuruması ve yanması, kızarıklık, viskoz salım, yapışkan tükürük.

Bu formdaki kandidiyaz sıklıkla protez yatağın kabuğunu etkiler ve çoğu durumda bunlar üst çene protezleridir. Uzun süreli mevcut hastalık, dilin papiller aparatının atrofisine neden olabilir.

Yukarıdaki formların her birine mikotik hastalıklar, kandidal cheilitis ve kandidal gingivitis eşlik edebilir (veya bağımsız olarak akabilir).

Mycotic zaeda veya ağız köşelerinin kandidiyazı, düşük ısırık olan erişkinlerde parmaklarını emme veya dudaklarını yalama alışkanlığı olan çocuklarda teşhis edilen bir hastalıktır. Zaeda'nın ana belirtileri ağız köşelerinde çatlaklar, eritem ve kolayca beyazımsı patina çıkarılır.

görüntüler Candida cheilitis , dudakların kırmızı kenarının etkilendiği bir hastalıktır. Çoğunlukla, cheilitis alt dudağı etkiler: ilk olarak, tek tek kabarcıklar ortaya çıkar, sonuçta beyaz bir filme dönüşür. Çene iltihabı şiddetli kaşıntı ile karakterize edilir, geceleri şiddetlenir ve bir sıkışma hissi.

Ağız mukozasının ve ağız köşelerinin kandidiyazını tedavi etmiyorsanız, karın ağrısı, baş ağrısı ve kötü nefeste rahatsızlık başlar, bulantı ve sinirlilik meydana gelir. Mantarların vücut üzerindeki patolojik etkisi, uzun süreli kümülasyonu vejetatif sinir sistemini bozan mikroorganizmalar tarafından bir dizi toksik maddenin üretilmesiyle açıklanmaktadır.

tedavi

Tedavide temel bir nokta, sistemik ve lokal olabilen ilaç antifungal tedavisidir . Lokal tedavi için hazırlıklar antimikotik ve antiseptiklere ayrılır.

Tedavi süresi değişebilir, ancak ortalama 2-3 hafta sürer.

Batı Avrupa ve BDT ülkelerinde en sık kullanılan ilaçlar, mucistin, setilpiridinyum klorür, triklosan, klorheksidin biglukonat, heksetidin, sanguirythrin'dir. Bu antiseptiklerin bazıları, mantarların patojenik özelliklerinin zayıflamasına ek olarak ve mantarların ağız boşluğunun kontaminasyonunu azaltmaya yardımcı olarak, iltihaplı olayları da bastırmaktadır.

Ucuz analogları Miramistina

Tablo "Ağız boşluğunun ve ağız köşelerinin mantar enfeksiyonlarının tedavisi için ilaçlar":

hazırlık Ödev şeması
antiseptikler
Tantum Verde (sprey, çözelti, pastil) Sprey: Yetişkinler için günde 4-8 kez, her 1.5-3 saatte, 6-12 yaş arası çocuklar günde 4 kez, 6 yıla kadar - her 4 kg vücut ağırlığı için 1 doz oranında.

Solüsyon: Her 1,5-3 saatte 1 çorba kaşığı (15 ml) ağız gargarası veya boğaz.

Tabletler: günde 3-4 kez.

Novosept forte (sprey, pastil) Her 2-3 saatte bir emzirme için 1 pastil, günde 3-4 kez sprey irrigasyon
Lugol çözümü Sulama günde 3-4 kez, mukus uygulamaları
Klorheksidin diglükonat 1 dakika boyunca 6-8 durulama (10 ml.)
Sanguirythrine Günde 2-3 sulama
Oralsept İlaç 4-6 saatte bir ağız boşluğuna püskürtülür.
Anilin boyaların sulu çözeltileri Günde 3-4 kez, süre 1-2 hafta (yutkunabilir ve aynı anda mantarlardan yemek borusu dezenfekte edebilirsiniz)
Fukortsin , parlak yeşil ve fuchsin Mikotik jasper tedavisine uygulandı.
Yerel antimikotikler
Kanesten (krem) Uygulamalar günde 2-3 kez
Nistatin (merhem veya su süspansiyonu) 30 dakika boyunca günde 4 kez uygulama 1 dakika durulanır. (bir defada 5-10 ml.)
amfoterisin Durulayın ve 1 ml için günde 4 kez uygulayın.
Klotrimazol (sprey) Sulama mukus
Candide veya Clotrimazole% 1 oral çözelti Satın almadan önce eczane ile görüşün - ağzınızı yıkayabilen özel çözümler mevcuttur.
Sistemik terapi için antimikotikler
flukonazol 50-100 mg. günlük (süre - 10 gün)
itrakonazol 100-200 mg. günlük (süre 7 - 10 gün)
ketokonazol 200-400 mg. günlük (süre - en fazla 10 gün)
Nizoral 200 mg'lık bir dozda öğün sırasında sabahları günde 10-14 gün. (Karaciğer ve böbrek fonksiyonları üzerinde kontrol gereklidir)
Diflucan® 50 ila 200 mg'lık bir dozda 10-14 gün. sabah
Orungal Tam bir öğünden sonra günde kapsül başına 15 gün

photos.demandstudios.com-150-185-fotolia_1742274_XS Oral kandidiyaz tedavisi sırasında, eşlik eden hastalıklar mutlaka tedavi edilir. Ayrıca, resepsiyon önemlidir:

 • Bağırsak mikrobiyal florasını normalleştiren ilaçlar;
 • İmmünokoruyucu eylemli ilaçlar;
 • Restoratif ilaçlar;
 • İlaç iltihabı giderici ve epitelyumun restorasyonuna katkıda bulunur.

Oral kandidiyazın ilaç tedavisi ve ağız köşeleri elektroforez, fonoforez, kuvars tedavisi ile birleştirilmelidir. Kandidiyazın seyrini kolaylaştırır ve fitoterapinin enflamatuar reaksiyonlarını hafifletir (ağız boşluğu şifalı otların et suyuyla sulandırılır - civanperçemi , adaçayı, papatya ve St. John's wort ).

Gördüğünüz gibi, antifungal ajanların cephaneliği çok etkileyicidir. Bununla birlikte, kandidiyaz sinsi bir hastalıktır ve tedavinin terapötik etkisi her zaman gözlenmez. Ek olarak, genellikle bir maya enfeksiyonunun nüksetmesi vardır.

Bu nedenle, kendi kendine ilaç verme. Bir uzman (diş hekimi, KBB veya aşırı durumlarda bir terapist) tedaviyi reçete eder, genel somatik patolojiyi hesaba katar ve özel vaka hazırlıklarınızda rasyonel seçer.

20 yorum

 • Anna :

  Tedaviden sonra hastalık geri dönmeyecek mi?

  • Yönetici :

   Anna, relapslardan kaçınmak için ağız hijyeni gözlemlemek, iyi yemek yemek ve kötü alışkanlıkları olmamalıdır.

 • Katrin :

  Tonsillor yetişkinlerde ve Imudon'da oral kandidiyaz tedavisi midir?

  • Yönetici :

   Catherine, Imudon'u ana tedaviye ek olarak alabilirsin, ama ana ilaç olarak değil. Tonsillore gelince - bu durumda, o yardımcı olacaktır olası değildir.

 • Christina :

  Candidal cheilitis güçlü hoş olmayan güçlü ağrıya sahip midir? Ve yine de, dudakta değil, kökün sağ tarafında. İyi bir aletle tedavi edilen diş eti iltihabı Stomatofita, bana çok hızlı yardım etti mi? Durulamalarını ve durulamalarını neşelendirir mi? Cevap için teşekkür ederim.

  • Yönetici :

   Merhaba Evet, mümkün. Stomatofit mantarla savaşmak için uygun değildir. Makalede açıklanan şeylerden birini deneyin, aksine bir doktora danışın.

 • Nadya :

  Merhaba. Ağızdaki maya mantarı köklere daha yakın olan tarafta dil üzerinde ülserler oluşturmayabilir mi?

  • Doc :

   karşılama

   Evet yapabilirler. Ama yaralar farklıdır, nedenleri farklıdır, uzmanı göstermek daha iyidir.

 • Olga :

  Ve hangi uzmanı ele almalı? Dişçi? Terapist? Dermatolog?

 • Lena :

  Merhaba Maksimum dozlarda, paralel-lactobacilli reçete antibiyotikler pancef ve augmentin. Antibiyotiklerin 7. gününde, kandidozun dudakta ortaya çıkması, 5 gün daha kurstan ayrıldı. Tedaviye antimikotik eklemek çok mu zor?

  • Doc :

   Merhaba

   Başlamak için yerel ilaçları kullanın. Bu durumda içmek için tabletler tehlikelidir.

 • Vladimir :

  Merhaba, dilin ucunda ve alt dudağında ülser vardı, çok tatsız ... Ne yapmalıyım, Futsis'i denedim, ama yaklaşık 1 yıl sürdü.

  • Doc :

   karşılama

   Futsis yardımcı olsaydı, ülsere mantardan kaynaklanıyor demektir. Çözüm onları tekrar iyileştirmek.

   Bunu önlemek için, dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın, sağlıklı bir yaşam tarzı sürün, doğru şekilde yiyin.

 • Lyudmila :

  İyi öğleden sonra Kızım (17 yıl) bademcikler üzerinde boğazda pnömoni tedavisi gördükten sonra püstül göründü, doktor Candida'yı tedavi etmeyi söyledi, ama iyileşme yok. Diflucan 150 bugün reçete edildi.Bu doğru mu? Nasıl alınır?

  • Doc :

   Merhaba

   Doğru, Diflucan bir kez 150 mg'lık bir dozda uygulanır.

   Bundan sonra, işlemeye devam edebilirsiniz, sonuç bir gün içinde görülebilir, belki iki. İyileşme yoksa, doktora görün.

 • Irina :

  Merhaba, çocuğum (4 yıl) korkunç dudaklar (soyulma, yırtılma, çatlama) (((8 aydır, doktorlar omuz silkti), ilk önce hastanede güneş ışığı, fukartsinom ve belosalikom ile tedavi edildi (hiçbir şeye neden olmadı, sonra evde kanderm kremle tedavi edildi, evet yardımcı oldu, ama artık yardım etmiyor (geçici olarak yardımcı oluyor) şimdi vitaon yağına bulaştım, ama doktorlarımıza gitmek istemiyorum (ve yazmayı unuttum bile, başka bir şehre gittik, bir çim biçme makinesine atandık (geçici olarak da yardımcı oldum) pes ettim ve şimdi yardım arıyorum en azından internette ((soru: eğer tedavi edersek) Daha iyi huylu ilaçları seçmek prensibiniz hakkında tek şey şudur: Olgumuzda antimikotik vermek gerekli midir?

  • Doc :

   karşılama

   Doktorlar mantarlar için bir analiz yapmak zorundaydılar, ancak bundan sonra antifungal reçete yazabilirsiniz.

   Semptomlara ve ilaçlara verilen tepkilere göre, daha çok otoimmün gibi, yine de bütün resmi bilmeden tanı koymak zordur.

   Ne yazık ki çoğu vakada otoimmün reaksiyonlar kroniktir. Fakat yine de, çoğu durumda, nadir alevlenmelerle remisyon elde etmek mümkündür.

   Vazgeçmeyin, diğer doktorları deneyin, ilaçları toplayın.

 • Elena :

  Hoşgeldin! 57 yaşındayım, saka Diabetes tip 2.
  Son altı ay içinde ağız köşelerinde neredeyse hiç bitmeyen ısırıklardan, boğazın arkasından akan viskoz mukustan endişe duyuyorlar.
  Bir mantarın varlığı için farinksden bir çubuk çıkardılar - pozitif.
  Pimafucin reçete edildi, hiçbir gelişme yok.
  Ne öneriyorsunuz?

  • Doc :

   İyi öğleden sonra

   Yerel antiseptikler kullanın - Miramistin veya klorheksidin, köşeleri tutun ve durulayın.

   Flukonazol deneyebilirsiniz, ancak bir reçete yazmak ve size en uygun dozu netleştirmek için bir doktora danışmanız gerekir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.