Kırmızı liken planus

Kronik cilt hastalıkları arasında en parlak olanı, hiçbir şeyle karıştırılamayacak kadar çeşitli döküntüler, liken ruber planus, liken ruber planus.

Nodüler döküntüler ile karakterizedir. Tercihli lokalizasyon - mukoza ve cilt yüzeyi. Elli yıllık sınırın üzerinde adım atmış olan kadınlarda bir seçicilik var. Bulaşıcı değil.

Tezahür nedenleri

dokunulmazlık Hastalığın oluşumu, tüm organizmanın durumunu ihlal eden patolojik bir zemin üzerinde gerçekleşir. Baskın nedenler arasında:

 • Doku hücrelerinin dış uyaranlara yetersiz yanıt verdiği metabolik ve immün süreçlerdeki patolojik bozukluklar tetiklenir.
 • Genetik yatkınlık - ailesel lezyonlar işaretlenir. Modifiye edilmiş geni alan hasta bir taşıyıcı olmadığında otozomal dominant kalıtım belki de enfeksiyon için hedef olabilir.
 • Genesis nörojenik, viral ve toksik-alerjik faktörlere bağlı.

Blame genleri Liken planus gelişiminde nörojenik bir faktörün kanıtı, hastalığın nöro-refleks faktörünün (hipnoz) arka planı veya güçlü duyguların (deneyimler) tezahürüdür.

Ancak, patolojinin ilk gelişmesi, ağız mukozası üzerinde meydana gelirse, sinir regülasyonunun nedeni burada yer almamaktadır. İşlem toksik-alerjik faktörler tarafından “yönlendirilir”.

Ağızda döküntü eşlik etti:

 • gastrointestinal kanalın çeşitli patolojik süreçleri (gastrit, kolit);
 • karaciğer hastalıkları ve pankreas sorunları;
 • kardiyovasküler bozukluklar ve arteriyel hipertansiyon;
 • endokrin hastalıkları (DM).

Ağızda döküntülerin büyük bir yüzdesi, diş patolojilerinin bir sonucu olarak veya en basit alerjik mekanizmaların neden olduğu, üst mukus tabakasının (keskin nesne, balık kemiği) yaralanmasıyla ortaya çıkar:

 • çeşitli ilaçlar almak;
 • antibiyotik ilaçların kullanımı;
 • kemoterapötik anti-tüberküloz ilaçlar;
 • çeşitli kimyasal elementler (sabun, toz, deterjan) içeren nesnelerle temas.

Klinik semptomlar

Liken planusta deri lokalizasyonu cildin herhangi bir bölgesinde meydana gelir. Cildin üzerinde yükselen döküntünün sıkışmış odağını görür. Odakların dikkatle gözden geçirilmesi üzerine, parlaklık (karakteristik özellik) yüzeyden yoksunlukta açıkça görülebilir. Merkezde hafif bir sarkma ile küçük (3 mm'ye kadar) Boyutlar vardır. Boyama likenleri değişir - kendini pembe-mor veya kırmızı-kırmızı olarak gösterir.

fotoğraf

Uyarı! İçerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Liken odakları küçüktür, ancak büyük plaklar oluşturan füzyona eğilimlidir. Çok küçük ölçeklerle soyma işlemi başlar (karakteristik semptom). Basit bir testle tanımlamak mümkündür (Wickham işareti):

 1. Formasyonun üst kısmı, herhangi bir bitkisel yağın küçük bir tabakası ile bulaşır, bundan sonra yüzeyin yüzeyinde küçük beyaz noktalar açıkça görülür.
 2. Dermisin kalınlığı boyunca, üst tabakasının kalınlaşması nedeniyle düzensiz beyaz şeritler ortaya çıkabilir.

Cilt lokalizasyonuna aşağıdaki gibi subjektif semptomlar eşlik eder:

 • kaşıntı;
 • kalıcı yoğun ağrı;
 • uyku ve iştahsızlık;
 • nevroz benzeri semptomlar.

Favori yerelleştirme siteleri:

 • kolların ekstansör yüzeyleri;
 • aksiller boşluklar;
 • bilek eklemleri;
 • kasık ve iç femoral yüzey.

Bazı durumlarda, döküntü, sağlıklı bir cilt ile dönüşümlü, başka bir karakteristik özellik olarak çizgili olarak düzenlenir. Baş, yüz, palmar ve plantar yüzeyi etkilenmez. Fokal formasyonların iyileşmesi ve ortadan kalkmasından sonra, uzun bir süre boyunca karakteristik bir iz kalır.

Oral kavitenin mukus lezyonları

Mukus üzerinde liken Bazen deri yüzeyinde hiçbir oluşum olmadığında ve mukoza yüzeyleri yoğun olarak enfekte olduğunda hastalık tamamen farklı bir senaryo seçer. Liken oluşumlarının lokalizasyonu oldukça geniştir - erkeklerin ağız bölgesi veya mukoza yüzeyi ve dişi genital bölgesinin giriş kapısı.

Yanakların içlerindeki oluşumlar küçük gri düğümler (bir iğne başı gibi) olarak görünür. Halkalar, ağlar ve dantel gibi en beklenmedik formları oluşturan gruplarda bulunurlar.

Dil üzerindeki tezahürü, kar taneleri gibi kenarlar boyunca kenarları saran beyazımsı bir renk plakına benziyor.

Dudaklarda lokalize olduğunda, lezyonun elemanları alt dudağın mukus tabakasını kaplar. Merkezde grimsi beyaz "ağ" ile kaplı mor bir renk ve pullu bir yüzey bulunur.

Liken kırmızısını teşhis etmek için, bazı hastalarda, belki tırnak plakalarındaki değişikliklerle. Yüzeyleri taraklara benzeyen uzunlamasına şeritler ile kaplıdır. Plakaların yatağı, alerjik reaksiyonların etkisi altında kırmızılaşır. Plakalarda kendileri bulutlu noktalar ortaya çıkar.

Hastalığın klinik seyri uzun bir süre tek bir yıl sürebilir. Hastalık genel bir karakter alarak, tüm cildi etkileyebilir. Belki de cilt nekrozunun geniş alanlarının oluşumu ile birlikte erytodermanın sekonder formunun girişi.

Bu liken planusun tipik bir klinik görüntüsüdür. Böyle bir özellik her zaman böyle değildir. Cilt hastalıklarının varlığında ve bazı provoke edici faktörlerin eklenmesi - arka plan iç patolojileri, immün instabilitesi, metabolik dengesizlik, pek çok atipik liken planus türü gelişir.

Tezahür türleri

597981 Hipertrofik (siğil) esas olarak tibianın ön yüzünde görülür. Ana tezahür mor veya kahverengi renk ile çok küçük siğiller neoplazmlardır. Dermişin kalın bir tabakasının tabanındaki formasyon ile. Siğil etrafında sıradan küçük nodüler lezyonlar görülebilir.

Atrofik ve sklerotik çeşitlilik. Bu hastalığın başlangıcında - nodüler plakların olağan tezahürü ile karakterizedir. Daha sonraki gelişimde, plaklar kaybolur, kendileri atrofik, sıkıştırılmış (sklerozlu) bir dermiş oluştururlar.

Dermisin saçtaki kafadaki yenilgisiyle kelliklerin noktalı odakları oluşur. Cilt hiperkeratozu bacakların ekstansörlerinde görülür - "Küçük - Lassuera" nın belirtileri.

Kabarcık (pemfigoid) tipi Nadir bir patoloji. Vesiküler nodüller, bir bezelye büyüklüğü ile karakterizedir. İçeriği sıvı veya enayi ile doldurulur. Tek başına veya nodüler odaklarda görünebilir. Lokalizasyon - bacaklar ve ayaklar. Klinik tezahür basit bir liken yoksunluğunun belirtileri ile birlikte bulunur.

Moliniform formu nadirdir. Döküntüler zincir veya kolyeden gelir. Deniz mili boyutları kiraz taşı büyüklüğünü aşmaz. Cildin üzerinde yükselen kubbe şeklindeki odaklar oluştururlar. Bazen, küçük formasyonların yakın düzenlemesi lineer skar olarak sunulur.

Çoklu formasyonlar, dirseklerin kıvrımlarında ve ellerin, karın ve gluteal bölgenin yüzeyinde lokalize alınan alın, kulaklar ve servikal bölgeyi etkiler. Burun ve yanakların, supraklaviküler ve interskapular bölgenin derisini etkilemez.

Ayakların ve avuç içlerinin dermisi döküntüye uygun değildir. Birçok bilim adamı, bu tip bir patolojiyi, bireysel nedenlerinden dolayı, bağımsız bir hastalığın tezahürü olarak görmektedir.

mikroskop_0 arıyor doktor Bir perifoliküler (dikenli) döküntü tipi için kafa derisini etkiler. Saçta, basit yoksun döküntüler ile birlikte, “üstte” bir “en iyi” spiral ile konik düğümler. Nodüler oluşumların ortadan kalkmasından sonra, cilt izlerine düşer.

Halka şeklindeki görüş - hızlı odaklanma nedeniyle basit yoksunluk biçiminin devamı. Spotun yoğun büyümesiyle orta kısmı iyileşir ve merkezde parlak bir karakteristik renk bırakır. Leke bir yüzüğü andırır. Halkalara ek olarak, yaylar, yarım halkalar veya çelenkler oluşabilir.

Dönüşüm süreci sadece spotun büyümesiyle değil, aynı zamanda çeşitli noktaların birleştirilmesi sürecinde de gerçekleşir. Bu tür seçici. Erkek cinsel organı daha sık etkilenir. Sifilitik formasyonların papülleri ile benzerlik, yanlış tanı ve tedaviye yol açar.

Zosteromorfik ve lineer çeşitler, tezahürlerin benzerliğinden dolayı tek bir grup halinde birleştirilir. Erüpsiyon odakları, sinir gövdelerinin inervasyonu sırasında lokalize edilen herpes'e benzer.

Ülseratif erozif görünüm - en şiddetli patoloji. Ağzın mukoza zarı etkilenir. Dudaktaki kusurlar tipik kırmızı liken odaklarının bulunduğu iltihaplı deri ile çevrili ülserlere dönüşebilir. Film ve çiçeklerle kaplı küçük odak plakları farklı bir kontura sahip olabilir. Filmin çıkarılması kanamaya neden olur. Formasyonlar çok sayıda değildir ve herhangi bir belirtiye neden olmaz. Tedavi ile kendiliğinden yok olabilirler ve tedavinin kesilmesiyle tekrar ortaya çıkarlar. Böyle bir süreç uzun zaman alabilir.

tanılama

Karakteristik işaretlerin varlığında, özel teşhis yöntemleri gereklidir.

Liken planus'u diğer patolojilerden ayırmak için tek bir muayene bile yeterlidir. Semptomlar deri patolojilerindeki semptomlardan farklı olduğu için, mukoza zarlarındaki patolojik süreçler için ek çalışmalar önerilmektedir.

Lökoplaki, lupus eritematozus veya sifilizi dışlamak için farklı bir tanı konur. Ana yön, hastalığı tetikleyen arka plan hastalıklarının saptanmasıdır. Ayrıntılı bir hasta anketi, varsayılan faktör veya kalıtsallığı belirleyebilir.

Tedavi yöntemi

Her şeyden önce, lichen planus'un sadece eczaneden merhem alabileceğiniz bir mantar olmadığını anlamalısınız. Burada tedavi her zaman karmaşıktır ve her zaman bir uzmanın katılımını gerektirir.

doctor2 Tedavi sürecinin başarısı ve etkinliği, tamamen hastalığın ortaya çıkmasına neden olan nedensel faktöre bağlıdır.

Hastalık gelişimi mekanizmasında tek bir faktörün olmaması, çeşitli terapötik tekniklerin kullanımını belirler. Tedavinin amacı hastalığın ilerlemesini durdurmaktır.

Entegre bir terapötik yaklaşım, tedavi sürecini en etkili ve verimli hale getirir. Birkaç aşama içerir:

1 - provokatif faktörlerin ortadan kaldırılması : ilişkili hastalıkların tedavisi, metabolik süreçlerin normalizasyonu, bağışıklık ve nörolojik düzeltme.

2. - semptomların giderilmesi :

 • aminokinolinler ile kombinasyon halinde hormonal ilaçlar;
 • antihistaminler ve kortikosteroidler ;
 • antidepresanlar ve yatıştırıcılar;
 • Hücresel metabolizmayı arttıran ilaçlar;
 • vitamin tedavisi;
 • "PUVA", seçici fototerapi ve fotokemoterapi yöntemleri;
 • hipnosuggestive terapi kullanımı ve elektro uyku;
 • kriyodestrit, hidroterapi ve çamur uygulamaları seansları;
 • Novocainic abluka;

3. - Çoğu durumda, liken planusun hafif belirtileri ile lokal terapi yapılmaz. Bir istisna hipertrofik tip tezahürdür:

 • steroid preparatları ile bandaj sargıları kullanılır;
 • glukokortikoid ilaçların intrakutan enjeksiyonları;
 • Lazer ya da radyo dalgası oluşumlarının yok edilmesi.

kadın-konuşma-to-doktor Ağız mukozasının yenilgisi ile, anti-enflamatuar fito ve durulama için tıbbi çözeltiler reçete edilir, ardından lezyonların epitelizasyonunu uyarıcı yağ, merhem ve macun benzeri uygulamaların kullanımı takip eder.

Mukoza tabakasının direncini (direncini) arttıran ve rejenerasyonuna (geri kazanım) - aerosollere, durulamalara, banyolara yönelik çözeltilere katkıda bulunan reçeteli ilaçlar.

Birçok etkili ilaç vardır, ancak tamamen bireysel olarak reçete edilir. Herhangi bir yayında tariflere bakmayın. Kırmızı liken durumunda, ilaç reçete - doktorun yüzde yüz müsaderesi. Kendi kendine tedavi gerçekçi değildir. Sadece hastalığın ihmaline ve karmaşık süreçlere yol açabilir. Sağlık uzmanınıza güvenin.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.