Pamukçuk ve aylık

Tıbbi versiyona göre, her ikinci kız “pamukçuk” hastalığına aşinadır. Hastalığa nahoş semptomlar eşlik eder, ancak ardıç adet dönemi ile çakışırsa durum karmaşıktır. Semptomlar önce, sonra veya adet sırasında ortaya çıkarsa ve üç olgunun her birinde pamukçuk nasıl tedavi edilirse yapılmalıdır - makalemizi okuyun.

Kandidiyaz ve menstruasyon ile ilgili midir?

Doktor ve hasta Pamukçuk veya başka bir şekilde kandidiyaz, genital organların mukoza zarlarının mantar enfeksiyonudır.

Antibiyotikler, hormonal yetersizlik ve bağışıklığın zayıflaması ile uzun süreli bir tedavi, hastalığın bir nedeni olarak hizmet edebilir.

Bu hastalık hızla kronik bir form kazanıyor, sakin ve keskin alevlenme dönemleri var. Doktorlara göre, kandidiyaz, menstürasyondan birkaç gün önce veya menstruasyonun başlangıcında genellikle şiddetlenir.

Menstrüasyon öncesi pamukçuk normal midir?

Döngünün günü ve mantarın gelişimi arasında doğrudan bir ilişki var mı? Hayır, pamukçuk nedeni aylık olamaz. Ancak menstruasyon, mantarın çoğalmasını hızlandırabilir , çünkü:

  • Menstrüasyonun ilk günlerinde, mukoza zarlarında patojenik bakterilerin gelişmesi için optimal ortamın oluşmasıdır.
  • Kritik günlerde vücudun hormonal dengesi önemli ölçüde değişir.
  • Sık görülen hijyen prosedürleri ve genital organların mukoza zarının asidik ortamını değiştiren özel kozmetiklerin kullanımı nedeniyle ek semptomlar ortaya çıkabilir.

Hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun, pamukçuk kandidiyaz nedeniyle menstruasyon süresini etkilemez, döngü kalkamaz.

Semptomlar ve gecikme

! Konuyla ilgili soru

Pamukçuk gecikmiş menstruasyon yüzünden olabilir mi?

Hayır, ama tedavi yüzünden - tamamen.

Pamukçuk'un arka planına karşı, adet döneminin zamanında gelmemesi durumlara özel dikkat göstermeye de değer. Birçok kadın yanlışlıkla bu hastalığın gecikmeye neden olabileceğine inanmaktadır, ancak pamukçuk'un menstruasyon döngüsü üzerinde neredeyse hiç etkisi yoktur. Bu durumda, gecikme aşağıdaki nedenlere sahip olabilir:

  • Bir kadın 45 yaşın üzerindeyse, bu durumda menstrüasyonun olmaması ve pamukçukun birlikte gelişmesi, ilk menopoz dönemi anlamına gelebilir. Şu anda, mantarın büyümesini provoke eden bayan vücudunda ciddi hormonal değişiklikler gerçekleşir.
  • Bazen, kritik günlerin başlangıcı kandidiyazla mücadele için sıklıkla reçete edilen ilaçlar tarafından geciktirilebilir. Bu durumda, bir ilaç tedavisinin tamamlanması tavsiye edilir, ilaçların kesilmesinden sonra döngü iyileşir.
  • Pamukçuk'taki gecikmenin en "olumlu" nedeni hamileliktir. Kandidiyazis belirtileri ve korunmasız cinsel ilişki hakkında endişeleriniz varsa, o zaman acil bir hamilelik testi gereklidir. Bazı ilaçlar, fetüse zarar verebileceğinden, bir test yapana kadar pamukçuk için tedaviye başlanması tavsiye edilmez.

Döngüye göre tedavi

Resepsiyonda Hepimiz pamukçuk için ilaçların sistemik (tabletler) ve yerel (fitiller) olduğunu biliyoruz:

Tabletler (oral uygulama için). Onların alımı döngüye bağlı değil, tabii ki büyük bir artı. Genellikle hızlı hareket ederler, bazıları bir kez alınmalıdır, bu da bir artıdır. Herhangi bir hap gibi vücut üzerinde bazı toksik etkileri vardır, kontrendikasyonlar, sistemik yan etkiler.

Modern haplar en aza indirilir, bu nedenle sağlık problemleriniz yoksa, bu çok iyi bir seçenektir.

Mumlar çok daha güvenlidir, çoğu durumda iyi bir etkiye sahiptir, ancak menstürasyon sırasında kullanılması önerilmez.

Menstruasyon öncesi

rkjuaC3LM1qcmrp8 Çoğunlukla, bu fungal hastalık, özellikle adet öncesi bir hafta önce kadın vücuduna saldırır. Geçtiğimiz günlerde vücut, adet kanamalarına hazırlık yapmaya başlar, hormonlar yavaş yavaş değişir, bu da bağışıklık sisteminin koruyucu işlevlerini azaltır. Şu anda, mantar hızla çoğalmaya başlamak için en kolay olanıdır.

Ve eğer bir kadın kandidozun kronik bir evreye dönüşmüşse, o zaman bu zamanda en çok kötüleşir.

Döngününüzün hangi gününde olduğunu ve organizmanızın ne zaman olduğunu biliyorsanız ve döneminizin yakında başlaması gerekiyorsa, o zaman hapları kullanmak daha iyidir.

Hapları kontrendikasyonlar varsa, o zaman bitene kadar beklemek ve mumlarla tedaviye başlamalıdır.

Tabii ki, kandidiyaz birkaç gün içinde ciddi zarara neden olabilecek bir hastalık değildir, ama yine de benzer bir durumda bir doktorun tavsiyesini ihmal etmemektedir.

Kritik günlerde

65a6770fff61405246dff95e0fd757ef Bu durumda öncelik haplara verilir.

Ama , eğer “bu günler” erken başladıysa ve tedaviyi mumlarla geçirirseniz, o zaman bunu kesmemelisiniz, sadece bazı tavsiyelere uymanız gerekir:

Mum başlatıldıktan sonra ilacın başka bir yarım saat kalkması tavsiye edilmez, böylece ilaç dışarı akmaz. Ve geceleri mum koymanın en iyi yolu. Hijyen için conta kullanın.

Kritik günlerde, douching yasaktır.

Pek çok kadın, pamukçuk ve adet döneminin çakışamayacağını düşünür, ancak bu görüş yanlıştır. Bu mantar hastalığı da döngünün sonunda meydana gelebilir. Kandidiyaz semptomları nahoştur, ancak dönemlerinde kadınlarda rahatsızlığa neden olurlar. Bu dönemde mantar farklı davranabilir:

  • Burning neredeyse her zaman mevcut, ayrıca genital bölgede kaşıntı var.
  • Hoş olmayan bir kokusu olan sıra dışı mukus sekresyonları ortaya çıkabilir.
  • Adet akışı bir süre ortadan kaybolabilir ve mantar çok hızlı gelişirse tekrar geri dönebilir.

Tüm bayanlar menstruasyon sırasında cinsel organların hijyenine daha fazla dikkat etmek gerektiğini biliyorlar. Ve eğer bir mantar da aynı zamanda gelişirse, o zaman iki kat temizliğe değer. Bu durumda, en az iki kez duşu ziyaret etmenin yanı sıra, güçlü bir kokuya sahip kozmetik jelleri kullanmayı bırakmanız tavsiye edilir. Lütfen aromalı pedleri ve tamponları seçmemelisiniz.

Menstruasyon sonrası

Burada her şey basit: Bu dönem kandidiyazisin karmaşık tedavisi için optimal kabul edilir ve oral ve yerel preparatlara izin verilir.

Bazen pamukçuk, mukoza zarlarını kurutması ve doğal bakteri ortamını bozması nedeniyle sıklıkla sabun kullanımına neden olabilir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.