Vücudun üzerinde Nevi: nedenleri ve kaldırılması

Nevüs papillomatozis Nevus - farklı bir şekil ve renge sahip, cilt üzerinde konjenital veya kazanılmış bir oluşumdur.

Hangi hücrelerin oluşturulduğuna bağlı olarak siyah, kırmızı, kahverengi, mor nevüs vardır. Nevus cildin seviyesinde olabilir veya üstlerinde yükselebilir.

İnsanlar başka bir isim biliyor - köstebek. Eğitim çoğu insanda, çoğu kez yüzünde bulundu. Genellikle benler iyi huyludur, ancak bazen yeniden doğarlar ve kanserli deri hastalıklarına (melanom) yol açarlar.

Bu nevüsün özellikleri

Nevus, melanin açısından zengin nevositlerin bir kümesidir. Hücreler, değiştirilmiş melanositlerdir (cildin renginden sorumlu normal hücreler). Cildimizin bronzlaşmasını sağlayan güneş ışığına normal bir şekilde melanin maruz kaldığında, onlardadır.

Çeşitli şekil ve boyutlarda mol nedeniyle, diğer hastalıklarla kolayca karışırlar:

 1. Akrohordon (kutanöz boynuz) iyi huylu, hızlı büyüyen bir fibromadır. Akrohordon genellikle çıkarılır, ancak tehlikeli olduğu için değil. Sadece eğitim kozmetik rahatsızlık getirir.
 2. Seboreik keratoz - keratomadaki deri kuru, buruşuk, kaba, kaşıntılı, bazen yağlı bir kabuklu papüllerdir.
 3. Papillomlar - deri yüzeyinin üzerinde çıkıntı yapan boylar 5-7 cm uzunluğunda, gruplar halinde büyür. Hastalığa insan papilloma virüsü neden olur.

Sadece bir doktor eğitimin ayırıcı tanısını doğru bir şekilde yapabilir. Bazen bu histolojik analiz gerektirebilir - bir mikroskop altında bir doku parçasının incelenmesi.

Ne yaşta nevi ortaya çıkıyor?

Yeni doğmuş bir doğum lekesi bulmak zor. Büyük olasılıkla, çocuklar çok az eğitime sahipler ve sadece görülemezler. Yaşamın ilk yılından sonra, özellikle de aktif olarak - ergenlik döneminde vardır.

yüzünde mavi nevus Bu hipofiz melanotropik hormonunun etkisinden kaynaklanır. Önceden algılanamayan noktalar büyür, büyüklüğü artar, renklenir. Hamilelik ve emzirme döneminde de normaldir.

Yetişkinlerde, yeni moller de oluşabilir veya eskiler artabilir. Nedenleri:

 • hormonal değişiklikler;
 • cildin travmatizasyonu;
 • ultraviyole ışınlarına maruz kalma.

Eğer daha önce sahip olduğunuz köstebek sınırlarını genişletmişse, karartılmış, kırmızılaşmış, kırılmış, çatlamış veya iltihaplı “kayıp” - bu bir uyarı işaretidir. Bir doktora gitmeyi tercih etmelisin.

Mol çeşitleri

Bir insanın vücudunda iki benzer benek bulmak imkansızdır: hepsinin bireysel bir deseni, boyutu ve rengi vardır.

Nevi doğuştan ve kazanılmış. İkincisi herhangi bir yaşta görünebilir. Moller vücutta (sıklıkla uzuvlarda) ve yüzünde bulunur. Onları dudakların, dilin ve vajinanın kenarlarında buluşabilirsiniz.

Konjenital moller çapı ile ayırt edilir:

 • küçük - 15 mm'ye kadar;
 • orta - 10 cm'ye kadar;
 • büyük - 10 cm'den fazla.

Son iki tür en sık maligndir (malign bir tümöre yeniden doğarlar).

Nevi ayrıca menşe tarafından sınıflandırılır:

 1. Melanositik epidermal - en yaygın, cildin yüzey tabakasında bulunur. Her kişi bu varlıklardan bir düzine bulabilir. Yuvarlak veya oval bir şekle ve pürüzsüz kenarlara sahiptirler. Renk koyu kırmızıdan kahverengiye değişir:
 • nevus Setton (melanoform) - pigment lekesi ile çevrelenmiş bir depigmentasyon bölgesi (renksiz), sıklıkla merkezde iltihaplı bir alan vardır;
 • pigmentli kompleks nevüs - papillomlar üzerinde papüloma benzer, 10 mm'ye kadar büyüklükte;
 • anormal olarak uzak bir nevüs yerine, bir önceki molden daha büyük, düzensiz şekle sahip rekürren melanositik - psödolanom;
 • Becker'in nevüsü - ilk başta ciltte birkaç kahverengi benek görülür, sonra bir araya gelirler ve çapı 20 cm'ye kadar olan düzensiz bir nokta oluştururlar. Erkek cinsiyet hormonlarının etkisi altında geçiş çağındaki erkeklerde Nevus oluşur - androjenler;
 • Displastik nevüs - “doğum lekesi”, herhangi bir rengin bulanık sınırları olan düzensiz şekli, vücudun kapalı bölgelerinde (göğüs, kalça) oluşur.

 1. Melanositik intradermal - dermisin modifiye melanositleri tarafından oluşturulur. Maligniteye daha duyarlı:
 • mavi nevüs - bazen hücresel (1 cm'ye kadar) ve basit (3 cm'ye kadar), gri-mavi, üzerindeki cilt genellikle saçsız, pürüzsüzdür;
 • papillomatous veya warty - genellikle yüz ve boyunda, saç ile kaplı, engebeli bir yüzeye sahiptir.

 1. Sınır - iki katman arasında yer alır. Genellikle mol denir.

Nevi oluşumunun nedenleri

Doğum lekeleri neden görünüyor? Doğuştan nevuslar embriyojenez ihlallerinden dolayı oluşur. Onlar kalıtsal ve akrabalık kanıtı olarak hizmet edilir.

Edinilen aynı patolojik faktörlerin etkisi altında meydana gelir:

 • doğrudan güneş ışığına maruz kalma - ultraviyole melaninin aşırı oluşumunu provoke eder, bu da sadece yeni mollerin ortaya çıkmasına değil, aynı zamanda eskilerin dejenerasyonuna neden olur;
 • hormonal değişiklikler - hipofiz hormonlarının etkisi ve nevi (hamile kadınlar, hemşirelik, menopoz sırasında, endokrin patolojilerin gelişmesine bağlı olarak) görünümünü ve ortadan kaybolmasını provok;
 • radyasyon veya x-ışınları;
 • viral hastalıklar.

Nevi kaldırmak mümkün mü?

dudak üzerinde nevüs Çoğu nevus tamamen güvenlidir. Ameliyat gerektirmezler. Güneşin altında hasar görmesini önlemek için, kıyafetleri, bir Panama ya da bandajlı bandajlarla örtebilirsiniz.

Kösteğin tehlikeli bir yerde (genellikle yaralı, giysi veya ayakkabı ile ovuşturuldu) bulunduğu durumda, komplikasyonlar ortaya çıkana kadar çıkarmak daha iyidir.

Bir nevüs çıkarılması sorunu sadece bir doktor tarafından karar verilir. Her formasyon detaylı analizlere tabidir: şekli, büyüklüğü, rengi, kıl, yeri, vb. Değerlendirmeniz gerekir. Yeterli veri yoksa doktor ek muayene yöntemlerine başvurur.

Bunu yapmak için, bir mikroskop altında incelenen bir nevüs yüzeyinden bir yayma izi alın. Kanser hücreleri bulunursa, köstebek kaldırılmalıdır.

Bir nevüs tamamen iyi huyluysa, ama estetik rahatsızlığı varsa - ayrıca çıkarılabilir. Bundan önce bir doktora danışın.

2> Bir nevusu nasıl kaldırabilirim?

Genellikle dermatolog onkolog bu problemle ilgilenir. Şehrinizde böyle bir uzman yoksa, onkolog, cerrah veya dermatolog köstebeği kaldırabilir.

Pigmentli lezyonları tedavi etmenin birkaç yolu vardır. Hepsi tıbbi personelin gözetiminde münhasıran hastanede gerçekleştirilmektedir.

donma ile siğil kaldırma

cryolysis

 1. Cerrahi yöntem - bir neşter kullanarak. Büyük nevüsler için daha uygundur. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Köstebek, çevre ve 2-3 cm çevre doku ile birlikte. Daha sonra örnekler histolojik analiz için gönderilir.
 2. Cryodestruction - sıvı azot ile donma. Yöntem küçük formasyonlar için uygundur. İşlem ek ağrı rahatlaması gerektirmez. Cryodestruction sonrası yara izleri kalmaz.
 3. Elektrokoagülasyon - akımla yanma. Çocuklarda lokal anestezi ile yetişkinlerde sadece anestezi altında gerçekleştirilir. Küçük ve orta molleri uzaklaştırmak için kullanılır.
 4. Lazer tedavisi - hassas bölgelerde (yüz, boyunda) nevüs kaldırmak için uygundur. Lazer son derece hassastır, işlemden sonra hiçbir yara izi yoktur. Bununla birlikte, kirişin penetrasyon derinliğinin yetersiz olması durumunda, tüm nevüs hücrelerinin ölmeyeceği muhtemeldir.

Yöntemin seçimi, nevusun özelliklerine ve kliniğin işlevselliğine bağlı olarak doktor tarafından gerçekleştirilir. Bu durumda hastanın istekleri son olarak dikkate alınır.

Bir kösteğin çıkarılması cerrahi bir prosedürdür, çünkü herhangi bir ameliyattan sonra olduğu gibi, komplikasyonlar ortaya çıkabilir:

 • inflamasyon - ameliyat sonrası bir yara için uygun olmayan bakım durumunda;
 • uzaktan eğitim yerine malignite - nevüs tamamen kesilmemişse;
 • skar oluşumu kozmetik bir kusurdur.

Kötü huylu nevusun önlenmesi

Melanom gelişimini önlemek için patolojik faktörlerin etkisini dışlamak gerekir. Açık güneşin altında uzun süre kalmaktan kaçının. Denizde dinlenirken güneş koruyucuları yüksek koruma faktörü ile kullanmayı unutmayınız.

Vücudunuzda çok fazla mol ve pigment lekesi varsa, doğrudan güneş ışığından kaçınmak ve ayrıca ziyaretinizi bronzlaşma salonuna sınırlamak daha iyidir. Cildinizi travmaya uğratmayacak kıyafet ve ayakkabı giyin.

Nevusta herhangi bir değişiklik veya yeni oluşumların ortaya çıkması fark ederseniz, patolojik sürecin başlangıcını kaçırmamak için bir uzmana bir kez daha danışmak daha iyidir. Unutmayın, cilt kanseri tedavisi oldukça zordur.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.