Antihistaminiklerin kuşakları

İçindekiler:

Ciltte kaşıntı Her yıl, dermatit de dahil olmak üzere, alerjik reaksiyonların sayısı giderek artmaktadır; bu, çevresel bozulma ve medeniyette bağışıklık sisteminin “boşaltılması” ile ilişkilidir.

Alerji - vücudun aşırı duyarlılığının yabancı bir kimyasalla reaksiyonu - bir alerjen. Gıda, evcil hayvan kılı, toz, ilaç, bakteri, virüs, aşı ve çok daha fazlası olabilir.

Birkaç popüler araç arasında seçim yaparsanız, incelemeyi beğenebilirsiniz:

Hangisi daha iyi: suprastin, diazolin, loratadine veya tavegil?

Bağışıklık sisteminin organ ve hücrelerindeki bir alerjenin içeri girmesine karşılık, özel bir maddenin yoğun bir üretimi olan histamin başlar. Bu madde H1 - histamin reseptörleri ile birleşir ve alerji belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Provoke edici faktörü ortadan kaldırırsanız, alerjinin belirtileri geçecektir, ancak bu maddenin hafızasını saklayan hücreler kanda kalacaktır. Onunla bir daha buluştuğunuzda, alerjik reaksiyon daha şiddetli olabilir.

Antihistaminikler nasıl çalışır?

Antihistaminiklerin büyük paketi Bu ilaçlar H1-histamin reseptörlerine bağlanır ve bloke edilir. Böylece histamin reseptörlere bağlanamaz. Alerjiler soluk: bir döküntü kaybolur, deride şişme ve kaşıntı azalır, burun solunumu kolaylaştırılır ve konjunktivit azalır.

İlk antihistamin ilaçlar 1930'larda ortaya çıktı. Bilim ve tıp geliştikçe, ikinci ve daha sonra üçüncü nesil antihistaminikler yaratıldı. Her üç kuşak tıpta kullanılmaktadır. Antihistaminikler listesi sürekli güncellenir. Analoglar yayınlanıyor, yeni sürüm biçimleri çıkıyor.

Son nesilden başlayarak en popüler ilaçları düşünün.

Adalet uğruna - ilk, ikinci ve üçüncü kuşaklara bölünme mantıklıdır çünkü Maddeler özellikleri ve yan etkileri farklıdır.

Üçüncü ve dördüncü kuşaklara bölünme oldukça keyfi ve güzel bir pazarlama sloganı dışında çoğu zaman bir şey taşımamaktadır.

Bazen bu ilaçlar aynı zamanda üçüncü ve dördüncü nesillere aittir. Daha fazla kafa karıştırmayacağız ve daha kolay arayacağız:

Son nesil - metabolitler

En modern leka Süper hap rstva. Bu kuşağın ayırt edici özelliği, ilaçların ön ilaç olmasıdır. Yutulduğunda, metabolize edilir - karaciğere aktive edilir. İlaçların yatıştırıcı etkisi yoktur , ayrıca kalbin çalışmasını da etkilemezler .

Yeni nesil antihistaminikler, çocuklarda kardiyovasküler hastalıklar yaşayan tüm alerji ve alerjik dermatit tiplerini tedavi etmek için başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca, bu fonlar mesleği artan ilgiyle (sürücü, cerrah, pilot) ilişkili olan kişilere reçete edilir.

Allegra (Telfast)

Talimat ve fiyat

Eşanlamlı: Feksadin

Telfast şimdi Allegra Aktif madde feksofenadindir. İlaç sadece histamin reseptörlerini bloke etmekle kalmaz, aynı zamanda üretimini de azaltır. Kronik ürtiker ve mevsimsel alerjiler için kullanılır. Antialerjik eylem, tedavi bitiminden sonra 24 saate kadar sürer. Bağımlılık yapmıyor.

Sadece hap halinde kullanılabilir. Önceden, hap Telfast, şimdi - Allegra olarak adlandırıldı. 12 yaşın altındaki çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda kontrendikedirler.

setirizin

Talimat ve fiyat

Anlamlılar : Zetrin , Zodak , Zyrtec

cetrin-77625 Uygulama sonrası etki 20 dakika sonra gelişir ve ilacın kesilmesinden sonra 3 gün boyunca devam eder. Alerjileri tedavi etmek ve önlemek için kullanılır. Setirizin uyuşukluğa ve dikkat azalmasına neden olmaz. Belki uzun süreli kullanımı. İlaç damla (ticari adı "Zyrtec", "Zodak"), şurup ("Cetrin", "Zodak") ve tabletler şeklinde temin edilebilir.

Çocuk uygulamasında, şurup şeklinde 1 yıldan, damla şeklinde 6 ay kullanılır. 6 yaşından beri hapları alıyor. Dozaj bireysel olarak doktor tarafından seçilir.

Hamile setirizin kesinlikle kontrendikedir. Kullanım süresi boyunca emzirmeyi durdurmak tavsiye edilir.

Ksizal

Talimat ve fiyat

Eş Anlamlılar: Levocetirizine , Suprastex

Ksizal İlaç yıl boyunca ve mevsimsel alerjiler, ürtiker ve kaşıntı tedavisi için reçete edilir. Eylem, yuttuktan 40 dakika sonra gelir. Damla ve tablet şeklinde mevcuttur.

Çocuk pratiğinde, 2 yıldan ve 6 yıldan beri tabletlerden damlalar kullanılır. Dozaj çocuğun ağırlığı ve yaşına göre doktor tarafından belirlenir.

Hamile ilaç kontrendikedir. Emzirme döneminde giriş izni verilir.

desloratadin

Talimat ve fiyat

Anahtar kelimeler: Lordaestin, Desal, Erius .

Erius - şurup ve tabletler İlaç bir antihistamin ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. İyi mevsimsel alerjiler ve kronik ürtiker belirtileri ortadan kaldırır. Terapötik dozlarda alındığında, kuru ağız ve baş ağrısı oluşabilir. Şurup, tablet şeklinde mevcuttur.

Çocuklar şurup şeklinde 2 yıl atandılar. Tabletlerin 6 yaşından büyük çocuklar için izin verilir.

Hamile ve emziren Desloratadin kontrendikedir. Belki de hayatı tehdit eden durumlarda kullanımı: anjioödem, boğulma (bronkospazm).

Antihistaminikler 3 kuşak alerjileri etkin bir şekilde ortadan kaldırır. Terapötik dozlarda uyuşukluğa neden olmaz ve dikkati azaltır. Ancak, önerilen dozu aşarsanız baş dönmesi, baş ağrısı, kalp hızında artış olabilir.

İlaçlarından herhangi birini kullandıysanız, yorumlarda yorum bırakmayı unutmayın.

İkinci nesil - yatıştırıcı olmayan

150433 Bu gruptaki ilaçlar belirgin bir antihistaminik etkiye sahiptir, süresi 24 saate kadardır. Bu, günde 1 kez almanızı sağlar. İlaçlar uyuşukluğa ve dikkat bozukluklarına neden olmaz, bu nedenle yatıştırıcı olarak adlandırılır.

Sedatif olmayan ilaçlar aktif olarak tedavi etmek için kullanılır:

Bu ilaçlar da su çiçeği ile şiddetli kaşıntıyı gidermek için kullanılır. Antialerjik ilaçlara 2 nesil bağımlılık yapmaz. Sindirim sisteminden hızla emilirler. Yemekle bile, her an alınabilirler.

Yaşlılar ve kalp hastalığı olan kişiler için 2. nesil önerilmez.

loratadin

Talimat ve fiyat

Eş Anlamlılar: Loragexal, Claritin , Lomilan

Aktif bileşen, loratadin'dir. İlaç, alerjileri hızla ortadan kaldırmak ve yan etkilerin sayısını azaltmak için H1 histamin reseptörlerini seçici olarak etkiler:

 • anksiyete, uyku bozuklukları, depresyon;
 • sık idrara çıkma;
 • kabızlık;
 • olası astım atakları;
 • kilo alımı.

Tablet ve şurup şeklinde (ticari adı "Claritin", "Lomilan") mevcuttur. Şurup (süspansiyon) dağıtmak ve küçük çocuklara vermek için uygundur. Eylem, girişten sonra 1 saat içinde gelişir.

Çocuklarda Loratadine 2 yıl süspansiyon şeklinde kullanılır. Doz, çocuğun vücut ağırlığına ve çocuğun yaşına bağlı olarak doktor tarafından seçilir.

Loratadinin hamileliğin ilk 12 haftasında kullanılması yasaktır. Aşırı durumlarda, bir doktorun sıkı denetimi altında atanır.

Kestin

Talimat ve fiyat

Eşanlamlı: Ebastine

Kestin Bu araç, H1 histamin reseptörlerini seçici olarak bloke eder. Uyuşukluğa neden olmaz. Eylem, girişten sonra 1 saat içinde gerçekleşir. Antihistamin etkisi 48 saat devam eder.

Çocuklarda 12 yıldan beri kullanılır. Kestin karaciğer üzerinde toksik bir etkiye sahiptir, ritim bozukluklarına neden olur, kalp hızını azaltır. Hamile kontrendikedir.

Rupafin

Talimat ve fiyat

Eşanlamlı: Rupatadin

Rupafin İlaç ürtiker tedavisinde kullanılır. Yutulduktan sonra hızla emilir. Eş zamanlı bir yemek Rupafina'nın hareketini artırır. 12 yaşın altındaki çocuklarda ve hamile kadınlarda kullanılmaz. Emzirme sırasında kullanım sadece sıkı tıbbi gözetim altında mümkündür.

Antihistaminler 2 nesil ilaçların tüm modern gereksinimlerini karşılar: yüksek verim, güvenlik, uzun süreli etki, kullanım kolaylığı.

Bununla birlikte, terapötik dozajın fazlalığının zıt etkiye yol açtığı unutulmamalıdır: uyuşukluk ortaya çıkar ve yan etkiler artar.

Birinci nesil - yatıştırıcılar

Kürk Hapları Sedatif ilaçlar, sakinleştirici, hipnotik, zihin baskılayıcı bir etkiye neden oldukları için çağrılır. Bu grubun her bir üyesinin değişen derecelerde sakinleştirici etkisi vardır.

Ayrıca, ilk nesil ilaçların 4 ila 8 saat arasında kısa bir antialerjik etkisi vardır. Bağımlılık geliştirebilirler.

Bununla birlikte, ilaçlar zamana göre test edildi ve çoğu zaman ucuzdu. Bu onların kütle karakterini açıklıyor.

Birinci jenerasyon antihistaminikler, alerjik reaksiyonları tedavi etmek, enfeksiyöz döküntü hastalıklarında kaşıntıyı hafifletmek ve aşılama sonrası komplikasyon riskini azaltmak için reçete edilir.

İyi bir anti-alerjik etki ile birlikte, bir dizi yan etkiye neden olurlar. Risklerini azaltmak için tedavi 7-10 gün boyunca reçete edilir. Yan etkileri:

 • kuru mukoza zarları, susuzluk;
 • artan kalp hızı;
 • kan basıncında düşüş;
 • mide bulantısı, kusma, mide rahatsızlığı;
 • artan iştah.

İlk neslin ilaçları, aktivitesi artan ilgiyle ilişkili olan insanlara reçete edilmez: pilotlar, sürücüler, çünkü Dikkat ve kas tonusunu zayıflatabilirler.

suprastin

Talimat ve fiyat

Eş anlamlı kelimeler: Kloropiramin

suprastin Tablet formunda ve ampullerde mevcuttur . Aktif bileşen kloropiramin'dir. En yaygın kullanılan antialerjik ilaçlardan biri. Suprastin belirgin bir antihistaminik etkiye sahiptir. Mevsimsel ve kronik rinit, ürtiker, atopik dermatit, egzama, anjioödem tedavisi için reçete edilir.

Suprastin, böcek ısırığı sonrası da dahil olmak üzere kaşınmayı rahatlatır. Kaşıntı ve penye ile birlikte sypnyh hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Tabletler şeklinde mevcut, enjeksiyon için çözümler.

Suprastin, bir aydan başlayarak bebeklerin tedavisine izin verdi. Doz, çocuğun yaşına ve vücut ağırlığına bağlı olarak ayrı ayrı seçilir. Bu fonlar, suçiçeği kompleksi tedavisinde kullanılır: kaşıntıyı hafifletmek ve yatıştırıcı olarak. Suprastin, yüksek ve vuruntusuz bir sıcaklıkta reçete edilen litik karışımda (“triad”) da bulunur.

Suprastin, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmak üzere kontrendikedir.

Tavegil®

Talimat ve fiyat

Eşanlamlı: Clemastine

klemastin-Tavegil®-tabletki Suprastin ile aynı durumlarda kullanılır. İlaç 12 saate kadar süren güçlü bir antihistaminik etkiye sahiptir. Tavegil kan basıncını azaltmaz, hipnotik etkisi suprastininkinden daha az belirgindir. İlaç çeşitli formlarda mevcuttur: tabletler ve enjeksiyon .

Çocuklarda kullanın. Tavegil 1 yıldan beri uygulandı. Şurup 1 yaşından küçük çocuklara reçete edilir, tabletler 6 yıldan itibaren uygulanabilir. Doz, çocuğun yaşına ve vücut ağırlığına bağlı olarak ayrı ayrı belirlenir. Doktor dozu alır.

Tavegil hamilelik sırasında kullanılması yasaktır.

fenkarol

Talimat ve fiyat

Eşanlamlı: Quifenadine

fenkarol Fenkarol N-1 histamin reseptörlerini bloke eder ve histamin kullanan enzimi başlatır, böylece ilacın etkisi daha stabil ve kalıcıdır. Fenkarol neredeyse yatıştırıcı ve hipnotik bir etkiye neden olmaz. Ayrıca, bu ilacın antiaritmik bir etkiye sahip olduğuna dair işaretler vardır. Fenkarol süspansiyon için tablet ve toz şeklinde mevcuttur.

Quifenadine (Fencarol), özellikle mevsimsel alerjiler olmak üzere her türlü alerjik reaksiyonun tedavisinde kullanılır. Bu araç parkinsonizm karmaşık tedavisinde yer almaktadır. Ameliyatta, anestezi için ilaç hazırlamanın bir parçası olarak kullanılır (premedikasyon). Fenkarol, kan bileşenlerinin transfüzyonu sırasında konakçıdan yabancı reaksiyonların (vücut yabancı hücreleri reddederken) önlenmesi için kullanılır.

Çocuk pratiğinde, ilaç 1 yıldan itibaren reçete edilir. Çocuklar için süspansiyon tercih edilir, portakal aroması vardır. Çocuk şurubu almayı reddederse, bir hap formu reçete etmek mümkündür. Dozaj çocuğun ağırlığı ve yaşına göre doktor tarafından belirlenir.

Fenkarol gebeliğin ilk üç ayında kontrendikedir. 2. ve 3. trimesterde, tıbbi gözetim altında kullanımı mümkündür.

fenistil

Talimat ve fiyat

Eşanlamlı: Dimetinden

Fenistil bırakır İlaç alerji, su çiçeği, kızamıkçık, alerjik reaksiyonların önlenmesi için kaşıntı her türlü tedavi etmek için kullanılır. Fenistil, sadece tedavinin başlangıcında uyuşukluğa neden olur. Birkaç gün sonra, yatıştırıcı etkisi kaybolur. İlacın bir takım başka yan etkileri vardır: baş dönmesi, kas krampları, ağız mukozasının kuruluğu.

Fenistil, tabletler, çocuklar için damlalar , jel ve emülsiyon formunda gelir. Jel ve emülsiyon, böcek ısırıkları , kontakt dermatit, güneş yanığından sonra dışarıdan uygulanır. Bir krem ​​de var, ama başka bir madde temelinde tamamen farklı bir ilaçtır ve " dudaklarında soğuk " için kullanılır.

Çocuk uygulamalarında Fenistil damla şeklinde 1 et ile uygulanır. 12 yıla kadar damlalar reçete edilir, 12 yaş üstü kapsüllere izin verilir. Jel doğumdan itibaren çocuklarda kullanılır. Damla ve kapsüllerin dozajı doktor tarafından seçilir.

Gebe kadınların ilacı jel şeklinde kullanmalarına izin verilir ve 12 haftalık hamilelikten düşer. İkinci trimesterden, Fenistil sadece hayatı tehdit eden koşullar için reçete edilir: anjiyoödem ve akut gıda alerjileri.

diazolin

Talimat ve fiyat

Eşanlamlı: mebhydroline

diazolin İlaç düşük bir antihistamin aktivitesine sahiptir. Diazolin oldukça fazla sayıda olumsuz duruma sahiptir. Onu alırken, baş dönmesi, mide ağrısı, bulantı ve kusma, artan kalp hızı ve sık idrara çıkma meydana gelir. Ama aynı zamanda, Diazolin uyuşukluğa neden olmaz. Sürücü ve pilotlarla uzun süreli tedaviye izin verilir.

Tabletler, süspansiyon ve draje için toz halinde mevcuttur. 8 saat kadar antialerjik eylem süresi. Günde 1-3 kez alınır.

Çocuklarda, ilaç 2 yaşından itibaren reçete edilir. 5 yıl öncesine kadar süspansiyon şeklinde Diazolin'den daha çok tercih edilir, 5 yıldan uzun süre tablet almaya izin verilir. Dozaj ayrı ayrı doktor tarafından seçilir.

Diazolin hamileliğin ilk trimeterinde kontrendikedir.

Tüm eksiklere rağmen, ilk nesil ilaçlar tıp pratiğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Onlar iyi çalışılmış, küçük çocukların tedavisi için izin verilir. İlaçlar, farklı formlarda mevcuttur: enjeksiyonları, süspansiyonları, tabletleri, bunların kullanılmasını kolaylaştırır ve bireysel bir dozajı seçer.

Makale yararlıysa - paylaşmayı unutmayın.

Antihistaminikler, alerjik dermatit ve (çoğu durumda) atopik de iyi bir şey yaparlar.

Talimatlara göre, ilaçların kesin olarak tanımlanmış bir dozda alınması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde, istenmeyen etkilerin ortaya çıkması mümkündür, hatta (!) Alerjik reaksiyonda bir artış.

İlaç seçimi ve dozu doktor tarafından yapılmalıdır. Özellikle çocuk ve hamile kadınlar için antialerjik tedavi, sıkı tıbbi gözetim altında yapılmalıdır.

4 yorum

 • Orman :

  Ambroziye karşı güçlü bir alerjim var (ancak alerjenlerin listesi bununla sınırlı değil): kaşıntılı gözler, burun akıntısı, hapşırma. avamis (burun spreyi), ayrıca levocytemeresin ek olarak almaya başladı. Ama bu bana çok yardımcı oluyor çünkü özellikle geceleri güçlü bir öksürük başladı. Bir gece uyumadım. Şimdi ne içmem gerektiğini bilmiyorum :(

  • Doc :

   Çok fazla ilaç var, her biri daha uygun. Listeden yeni ilaçları dene.

   Eh, bir doktora danışmak en iyisidir, size enjekte edilebilir bir form reçete edilebilir.

 • Tina :

  Söylesene lütfen suprastinex hangi nesle? Özel bir elementin 5 mg levosetirizin olduğu durumlarda.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.