toz alerjisi

Adam avucunun tozu silip süpürüyor Parlak güneşli bir günde yavaşça havada yüzen toz minik lekeleri, görmek kolaydır - onlar ev tozu vardır. Aslında, küçük parçacıklar oldukça inanılmaz maddeler oluşan çok bileşenli bir maddedir. Ev tozu bulunabilir:

 • katılaşmış volkanik lav ve kül,
 • Afrika kum,
 • lastik ve hatta asteroidlerden kauçuk parçacıkları.

Ancak toz% 80 önemsiz maddeler daha oluşmaktadır:

 • selüloz (dikey toz);
 • Yumuşak ev tekstili minik parçacıklar;
 • parçacıklar tavan kaplama malzemeleri, duvar kağıdı, vb.,
 • mobilya, pencere ve zemin yüzeylerin muamele edilmesi için kullanılan parçacık halinde deterjan;
 • kepek ve hayvan kılı;
 • insan cildi ve potozhirovyh ofisler, saç enkaz dik partikülleri;
 • Böceklerin ve kitin kabuk kalıntıları dışkı.

toz akarları Ama ev tozu ana bileşeni - mikro akarları veya ölü insan epidermis beslenirler saprofit.

Kendileri tarafından, bu toz akarları insanlar için tehlikeli değildir, ancak hayatlarının (onların yumurta, dışkı veya istonchonny kitin kapak) sürecinin ürünleri olumsuz bağışıklık sistemi aracılığıyla bir kişinin sağlığını etkileyebilir.

yaklaşım basitleştirilmiş ise, mekanizma aşağıdaki:

 • hayati tozu akarları partiküller dokularda reaksiyonlar ve iç organların bir zincir tetiklemesi ve inflamasyona yol açar, solunum yoluyla insan vücuduna penetre ederler.
 • "Şişman" olarak adlandırılır Bağışıklık hücreleri, sırayla provoke, histamin üretmeye başlar, alerji semptomlarının gelişmesi: burun tıkanıklığı , hapşırma ve öksürme , gözlerde kaşıntı ve kaşıntılı cilt .

Rusya'da, yurt içi alerji sıklığı 15-17 oranında arasında değişmektedir. Toz akarına karşı sensitizasyon gövdesi uzun alerjene karşı reaksiyona girer bağlı olarak ortaya çıkar: bronşit, deri, burun veya göz mukoz membran. Bu olabilir astım , atopik dermatit , alerjik rinit veya konjonktivit .

Nasıl başa?

Bilim adamları henüz "alerji tableti" bir icat ama belli kurallara yerine getiren ve alerji klinik belirtilerini tutuklama veya kontrol altında tutmak, farmakoloji son başarıları kullanarak hala mümkün değil.

Toz alerjisi mücadele için birkaç temel yolu vardır:

 1. (Bu durumda, toz olarak) bir alerjen ile teması önleyen;
 2. İlaç tedavisi antihistaminik uzun süreli kullanım için en son nesil seçmek gerekir;
 3. autolimfotsitoterapiya (ALT) ve alerjen spesifik immünoterapi (ASIT) .

hipoalerjenik ev

Evden vacuums Düzenli ve evde temizlik düzgün - tozu akarları ile temastan kaçının tek yolu olabilir. çalışmayan bir steril kutunun koşullarını oluşturma, ancak başarılı, evde saprofit nüfusunu azaltmak ve böylece alerji durumunu iyileştirmek için gereklidir. Devam edin.

№1 Kural. Sen sözde "vakum" kurtulmak gerekir.

 • Ağır perdeler ve daha iyi saçaklar kaldırmak için. onlar temizlenmesi kolaydır çünkü Perdeler, ışık perdeleri ile değiştirilir ve tüm, panjur iyi olabilir. Tekstil döşeme - deri ya da diğer yıkanabilir malzeme.
 • Toz ve onunla akarı, zor temiz kalite, mobilya dekorasyon karmaşık parçaların çeşitli birikir. Bunları değiştirmek tavsiye edilir. o alerjileri var yaşadığı ev, sade bir tasarıma sahiptir gerekir.
 • özel kapanış çekmeceler - Kütüphane ve çeşitli hediyelik eşyalar kapalı cam kapılar, çocuk oyuncakları arkasında tutulmalıdır.
 • Doğal dolgular ile battaniye ve yastık rejimi için yüksek nem ve desteği ile sentetik dolgu tesisleri ile değiştirilmelidir. Onlar bir yıl veya bir buçuk yıl sonra değiştirilmelidir.
 • Halı, kilim, (doğal ve sentetik) bu toz akarları, büyük miktarda biriktikçe, kaldırılmalı, ayrıca, muşamba, parke ya da laminat temizlenmesi daha kolaydır.
 • Yumuşak oyuncaklar düzenli yıkandı ve toz akarı özel madde ile muamele edilmesi gerekir.

Kadın değişen yatak №2 Kural. yatağın - kene lokalizasyonu için ideal koşullar. Bu nemli, sıcak ve pullanmış insan epidermis parçacıklardır gıda vardır.

Yatak düzenli sadece sallamak ve perestilat değil, havalandırmak gerekir. Haftada iki kez, sen vakumlama günlük yastık ve battaniye ve yatak nakavt gerekir.

 • yatak Alerji kapaklar için kenelere karşı en iyi korunma katı dokuma kumaştan imal edilmiştir. Bunlar eski kapakları ve taktil aksine mikropartikülleri iyi nefes alma ve filtrasyon, hiçbir hışırtı, karşı yüksek koruma derecesine sahip.
 • Çarşaf üç günde bir kez değiştirilmelidir. 60 ° C'de yıkayın, ya da olumsuz kene etkileyen özel katkı ekleyin.
 • Sen balkonda ya da balkonda değil oturma odasında, sokakta giysiler kuru gerekir.

Su filtreli elektrikli süpürge №3 Kural. ev temizlerken havadaki zararlı alt-tabaka konsantrasyonunun en aza indirmek için bir HEPA filtresi ya da bir su filtresi olan bir elektrik süpürgesi kullanmak gereklidir.

Eğer kalın duvarlı bir valf sistemi ve toz toplayıcı ile donatılmış bir elektrik süpürgesi, kullanabilir. Islak vakum temizlik katkı akarisidler veya antialerjik maddeler ile mümkündür.

aşağıdaki gibi temizlik sıralanmasıdır:

 1. Toz.
 2. Elektrikli Süpürgeler.
 3. Havalandırılan yerlerde kullanın.
 4. hasattan sonra çökelen toz silin.
 5. Islak zemin temizliği yapmak.

№4 Kural. Alerjik reaksiyonun semptomları en aza indirmek amacıyla, havanın temizlenmesi ve oda nemi kontrol etmek gereklidir.

havadaki toz taneciklerinin sayısı azaltma ve allerjenler hava temizleyicileri ile katkıda bulunur. Arıtma zararlı maddelerin üretimini önlemek için, filtreleri değiştirmek için zamanında olmalıdır, sürekli çalışmak.

Not. Özellikle ısıtma sezonu boyunca düzenli ıslak temizleme ve kontrol nem yapması gerektiğini çok kuru havada, toz, çok uzun yerleşir. Optimal koşullar -% 40-60.

doktora Erişim

Uyarı! Alerji tedavisi uzmanı devrede olmalıdır - alerji uzmanı-immunologist. Kontrolsüz alımı ilaçların önemli ölçüde alerji daha da kötüleştirebilir.

Çocuklarda ev tozuna alerjisi Yanlış tedavi kokusu tam kaybına yol açabilir adenoids veya nazal mukozanın atrofi nadir nedenleri, değil.

ilaç

İlaçlar Aerius nötralize etmek için histamin eylem atandı antihistaminikler . Uygulama alanı: alerjik rinit ve dermatoz. Şu II ve III nesil preparatları (kullanılan Erius , Zyrtec ), sedatif olmayan bir yan etki. olarak doktorunuza danışın değil en iyi çözüm - ilaçların uzun süreli kullanımı.

tedavi ve astım ataklarının önlenmesinde bronhodiliatory atandı. Bu ilaçlar, bronşiyal astım, rinit, konjuktivit tedavisinde kullanılır.

Kortikosteroidler - kortizol türetilen hormonlar (adrenal korteks bir hormon). Kortikosteroidler alerjik iltihap gelişmesini inhibe ederek belirli bir anti alerjik etkiye sahip ve ciddi vakalarda münhasıran atanmış. Tedavi doktor gözetiminde kısa süreli kurslar gerçekleştirilir.

İlaç tedavisi esas olarak ilaç uzun alımını kapsar. Uyuşturucu alerjiye neden olmaz etkiler akılda fakat sonuçlarının üzerinde tutun. Böylece, tedavi semptomatik ve alerji "ev" tezahürleri şiddeti sadece yıldan yıla artabilir.

Autolimfotsitoterapiya (ALT)

lenfositler - kendi bağışıklık hücreleri ev tozuna alerjisi tedavisinde kullanılabilir. Bunlar bağışıklık sisteminin fonksiyonel durumunu geri ve alerjenlere farklı türde vücudun hassasiyetini azaltır. Bu özü autolimfotsitoterapii olduğunu.

Autolimfotsity omuz yüzeyinde deri altına enjekte edilmiştir. tedavileri ve tedavi rejiminin frekans hastalığın şiddetine bağlıdır. Tedavinin gidişatı 6-8 tedaviler olduğunu. ALT yöntemi 5 yıl içinde çocukların tedavisinde kullanılmaktadır. ALT kontrendikasyonlar var.

Allerjen immünoterapi (Asit)

kolunda Enjeksiyonlar Asit alerji tedavisi için "altın standart" olarak kabul edilir. yöntem, alerjene vücudun duyarlılığını azaltmak ve alerjik reaksiyonların daha gelişimini önlemek oluşur.

oturum ile organizma alerji enjeksiyonları giderek artan konsantrasyonlarda, kendisine anlamlı alerjenin küçük dozlarda tatbik edilebilir. Böylece, ilkesini tetikledi "şifa gibi gibi." Sonuç olarak, düşmanca alerjenlere karşı direnç artar.

Asit şimdi semptomları hafifletmek için sadece tek yolu olarak görülmüyor, aynı zamanda dış ortam ajanlara yetersiz bağışıklık yanıtının nedenlerini ortadan kaldırır edilir. Çocuklar Asit 5 yıl yürütmek için izin verilir. kontrendikasyon yoktur.

ASIT ve ALT hakkında daha fazlasını okuyun ..

diyet

Eğer ev tozu alerjisi varsa Sıkı diyet verilmemektedir. Ama deniz çapraz reaksiyonlar olasılığını göz önüne almalıyız. Sen yengeç ve ıstakoz, yengeç, karides, istiridye, salyangoz ve istiridye yiyemez.

Yorum ekleyin

E-posta yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Yorumlar yönetilir sonra sayfada görünecektir.