Kortikosteroid merhemlerin listesi

Dermatit , alerjik döküntüler, vb. Gibi dermatolojik patolojilerin tedavisinde kullanılan oldukça geniş bir ilaç grubu vardır. Bu ilaçlara eczacılar arasında kortikosteroid denir.

Genel bilgi

Kortikosteroidler, madde değişim süreçlerini düzenlemek için adrenal bezlerin ürettiği hormonal maddelerdir.

Bu hormonlar, aslında, inflamatuar süreçlerin başlatıcıları olan prostaglandinlerin oluşumunu bloke eder. Kortikosteroidlerin doğru kullanımı sonucunda inflamatuar semptomlar kaybolur: kaşıntı ve ağrı giderilir, şişlik kaybolur, pürülan süreçler durur.

Glukokortikosteroidlerin terapötik etkisine ek olarak bağışıklık aktivitesinin inhibisyonu ve cilt dokusunun atrofisi ile ilişkili advers reaksiyonlara neden olabilir.

Bu grubun ilaçlarını kullanırken bu gibi istenmeyen etkiler mutlaka dikkate alınmalıdır. Merhem ajanlarının üretiminde, sentetik kökenli insan hormonlarının ve terapötik özellikleri arttıran çeşitli katkı maddelerinin analogları kullanılır.

Kortikosteroid merhemleri çeşitli tiplere ayrılabilir:

 1. Akciğerler - prednizolon veya hidrokortizon temelinde yapılır;
 2. Orta - prednyakarte, fluocortolone , flumethasone ( Lorinden , vb.);
 3. Güçlü - budezonit, mometazon, betametazon , metilprednizolon ve diğer kortikosteroid hormonal maddeler ( Elokom , Celestoderm B , Sinaflan , Beloderm , vb.) Bu merhemlerin temeli olarak alınır;
 4. Çok güçlü flumetasone bazlı ilaçlar (Dermoveit).

Ayrıca, kortikosteroidlere ek olarak, antifungal veya antibakteriyel etki gösteren ek aktif maddeler, örneğin Flucinar, Lorinden, vb. İçeren ayrı bir karma menşeli ajan grubu da vardır.

Bu grupların preparatları, terapötik etkinin yoğunluğunda birbirinden farklıdır, bu yüzden belirli bir deri hastalığının ciddiyetine göre seçilirler.

Nasıl başvurulur

Cilt uygulaması Kortikosteroid kökenli herhangi bir preparat sadece tıbbi amaçlar için kullanılmalıdır. Uzman bu tedavinin süresini ve ilacın günlük cilt üzerindeki uygulama miktarını belirleyecektir.

Çoğu zaman ince bir tabaka ile gün boyunca etkilenen bölgeye tek bir uygulama gösterilmiştir. Kortikosteroid tedavisinin süresi hastalığın derecesine bağlıdır.

İlaçlardan herhangi birini kullanmaya başlamadan önce, talimatları okuyun.

Popüler uyuşturucular

Bir merhem veya krem ​​şeklinde kortikosteroid ilaçları antipruritik, anti-inflamatuar ve anti-alerjik etkiye sahiptir. Farklı dermatoz formları farklı bir etki gücü ile hormon preparatları ile tedavi edilir.

Örneğin, eksüdatif psoriatik formlar orta etkili kortikosteroid merhemleri (Fluoro Cort, vb.) İle tedavi edilir ve daha ciddi patoloji formları daha güçlü ilaçların (Celestoderm B veya Dermoveit, vb.) Kullanımını gerektirir. Bu grubun en yaygın araçlarını düşünün.

Advantan

Talimatlar, fiyat, değerlendirme

Advantan İlacın ana aktif maddesi metilprednizolondur. Advantan derideki alerjik ve inflamatuar reaksiyonları bastırmaya yardımcı olur, ağrıyı, kaşıntı ve tahrişleri hafifletir, eritemi ve şişliği azaltır.

Talimatlara göre, ilacın hafif bir sistemik etkisi vardır, çünkü önemli alanlarda tekrar tekrar kullanımdan sonra bile (deri yüzeyinin% 50-60'ı), adrenal aktivite ihlalleri yoktur, deri atrofisi, akne veya stria tespit edilmemiştir.

Belogent

Talimatlar, fiyat, değerlendirme

Belogent İlacın aktif aktif bileşenleri, betametazon ve gentamisin. Belogent, antipruritik, anti-proliferatif, anti-enflamatuar ve anti-alerjik bir etkiye sahiptir.

Uygulamadan sonra, cildi hızla etkiler ve patolojik semptomları azaltır. Gentamisin, suşlar dahil olmak üzere çoğu patojenik mikroorganizmaları tahrip edebilen bakterisit bir bileşen olarak davranır. Yan etkiler çok nadir olarak ortaya çıkar, akne, yanma veya kızarıklık gösterir.

Beloderm, Celestoderm B

Öğretim, fiyat, değerlendirme: Beloderm , Celestoderm

Beloderm Kremin ana aktif maddesi, betametazondur. İlaç anti-alerjik, vazokonstriktif, antipruritik, anti-proliferatif ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

Kremin günde iki kez ince bir tabaka ile uygulanması tavsiye edilir. Sürekli tedavi sadece 4 hafta, daha fazla değil mümkündür. Olumsuz yan etkiler hafif ve oldukça nadirdir.

celesto150 Daha modern analog Beloderma Celestoderm B olarak kabul edilir. Bu araç ayrıca betametazon dayanmaktadır ve aynı etkiye sahiptir.

6 aylıktan büyük hastalarda pediatride kullanımı mümkündür. Gebe kadınlar bu ilacı sadece kısa süreli ve günde bir defadan fazla kullanamazlar.

hidrokortizon

Talimatlar, fiyat, değerlendirme

Bir tüp içinde hidrokortizon merhem Glukokortikosteroid antialerjik ve anti-inflamatuar ilaç. Aktif madde - hidrokortizon. Aşılama sırasında, enfeksiyöz, viral ve fungal hastalıkların merhem kullanımı kontrendikedir.

Lokoid

Talimatlar, fiyat, değerlendirme

Lokoid Sentetik orijinli glukokortikosteroid preparatı. Ana aktif madde hidrokortizondur.

Antipruritik, anti-ödem ve anti-inflamatuar etkilere hızlıca sahip olur. Dozlara uyulduğunda adrenal aktivitenin inhibisyonuna neden olmaz.

İlacın uzun süreli kullanımı kanda kortizol düzeylerinin yükselmesine yol açabilir, ancak Lokoid'in kesilmesinden sonra kortizol üretimi normale döner.

İlacın günde 1-3 kez kullanılması tavsiye edilir, pozitif dinamikler yavaş yavaş uygulamayı haftada 2-3 defaya kadar azaltmanızı sağlar. Bir hafta ilacın 60 gramdan fazla kullanılmasına izin verilmez.

Lorinden C

Talimatlar, fiyat, değerlendirme

Lorinden İlaç anti-inflamatuar, antifungal, antibakteriyel etkiler. Lorinden C'nin ana aktif bileşenleri flumetason ve kliokinol'dür.

Flumetazon - bir vasokonstriktör ve anti-inflamatuar, antipruritik ve anti-alerjik, anti-ödem eylemi ile glukokortikosteroid. Clioquinol maya, dermatofit ve gram-pozitif bakterilere karşı aktif bir maddedir.

Bu bileşimin bir sonucu olarak, mantar ve antibakteriyel enfeksiyonlarla komplike olan alerjik ve inflamatuar reaksiyonların baskılanması meydana gelir.

Prednisolon merhem

Talimatlar, fiyat, değerlendirme Merhem prednizon Ana aktif bileşen prednizondur. Bu belirgin bir antiexudative, anti-inflamatuar ve antialerjik etkileri vardır.

Tedavi süresi, günde 1-3 kez düzenli uygulama ile 14 günden fazla değildir. Pediyatride kullanıldığında, tedavi süresinde bir azalma endikedir.

Sinaflan, Flutsinar

Öğretim, fiyat, değerlendirme: sinaflan ; flutsinar

Nizhfram Sinaflan ve onun analog Flucinara'nın ana aktif bileşeni fluosinolondur. Bu ilaçlar belirgin bir anti-inflamatuar ve anti-alerjik etkiye sahiptir.

Cilt yoluyla kolayca emilir ve çocuklarda emilebilirlik erişkin yaştaki hastalara göre çok daha yüksektir. İlaç kullanım süresi 2 haftayı geçmez.

ftorokort

Talimatlar, fiyat, değerlendirme

ftorokort Merhem aktif aktif bileşeni triamsinolondur. Ciltte biriken bu glukokortikosteroid ilacı, eksüdasyon ve kaşıntı tezahürlerini azaltır, anti-ödem ve anti-alerjik etkiler sağlar. Günlük ödenek anlamına gelir - 15 g, terapi seyri 10 günden fazla değildir.

Fucidin G

Merhem Fucidin G - hidrokortizon ve fusidik asidin ana aktif bileşenleri olup, bu da bir antibiyotik etkisidir. Artmış anti-inflamatuar ve antipruritik etki ile kombine glukokortikosteroid preparasyonu. 2 yıl pediatri ile çözüldü. Tedavi süresi 14 günden fazla değildir. Sıradan Fucidin ile karıştırmayın.

Elokim

Talimatlar, fiyat, değerlendirme

tuba ve kutu büyük Aktif madde mometazon ile kortikosteroid merhem. Diğer hormonal merhemler ile aynı etkiye sahiptir. Günde bir defadan fazla uygulanması tavsiye edilir.

Terapi süresi ilacın tolere edilebilirliğine ve istenmeyen olaylara bağlıdır. 2 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

Güvenlik önlemleri

Kortikosteroid kökenli preparatlar birçok advers reaksiyona neden olabilir. Zayıf ve ılımlı grupların fonlarının kullanımı, istenmeyen etkilerin daha az şiddetli ve nadir görülen tezahürlerine katkıda bulunur. Tedavi, bu tür ilaçların yüksek dozlarda kullanılmasını veya oklüzif bir pansumanın kullanımını veya yüksek aktiviteli glukokortikosteroidlerin kullanımını içeriyorsa, bu tür belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Artan kan basıncı;
 • Kilo alımı;
 • Adet düzensizlikleri;
 • Artan şişme;
 • Steroid diyabet kadar artan kan şekeri;
 • GI kanaması, mide ülserlerinin oluşumu veya ağırlaşması;
 • osteoporoz;
 • Artan tromboz oranı;
 • Giperpotlivost;
 • Nörolojik bozukluklar;
 • Kutanöz atrofi;
 • Yüzde artmış tüylülük;
 • Kemik nekrozu;
 • İkincil immün yetmezliğin arka planında mantar ve bakteriyel enfeksiyon süreçlerine artan yatkınlık;
 • Katarakt, glokomun oluşumu;
 • akne;
 • Hasarlı dokunun yavaş iyileşmesi;
 • Adrenal bastırma;
 • Depresif bir duruma eğilim, ruh hali değişiyor.

Uzun süreli kortikosteroid tedavisi ile hastanın görünümü bile değişebilir:

 • Örneğin boynun (boğa boynu), mide, göğüs veya yüz (ay yüzü) üzerinde ayrı yağ bölgeleri oluşur;
 • Kas dokusunun atrofisi oluşur;
 • Stria ve morarma ciltte belirir.

İstenmeyen belirtiler riskini azaltmak için, durumunuzu izlemeniz ve en ufak bir yan etkiyle kortikosteroidlerin dozunu ayarlamanız gerekir. Ek olarak, kortikosteroid tedavisi sırasında, kilo değişimlerini kontrol etmek için su-tuz rejimini ve kalori alımını sınırlamak tavsiye edilir.

Çocuklarda kullanım özellikleri

Pediyatrik hastalar için kortikosteroid merhemler veya kremler çok kısa süreli ve sadece küçük alanlarda reçete edilir. Gerçek şu ki, çocuklarda, bu tür ilaçların yan etkilerine karşı duyarlılık, yetişkinlere göre daha belirgindir. Bu nedenle, pediatrik tedavide bir yıla kadar sadece% 1 hidrokortizonlu yeni nesil ilaç veya ajanlar kullanılmakta, 1-5 yıl içinde orta şiddetli araçlar kullanılmaktadır.

Uyarı! İlacın atanması sadece bir doktor tarafından yapılmalıdır, çünkü bu tür fonların yetkisiz atanması çocuk için tehlikeli olabilir.

2 yaşından itibaren tıbbi reçete için, etkilenen bölgelere uygulanan uzun süreli merhem Metazon uygulayabilirsiniz 1 p. günlük Advantan, çocuklarda atopik dermatite karşı sıklıkla kullanılır, ancak bir ay boyunca tedavi edilebilir, ancak sadece küçük bölgelerde, merhem yan etkileri vardır.

Gebe kadınlarda kullanım özellikleri

mide Gebe kadınlarda glukokortikosteroidlerin kullanımı fetus üzerinde oldukça olumsuz bir etkiye sahiptir, bu nedenle bu dönemde hormonal merhemlerin kullanımı sadece kısa bir süre içerisinde küçük bir alanda ve sadece beklenen terapötik etkinin kullanım riskinden yüksek olduğu durumlarda kullanılabilir.

Çalışmalara göre, gebe kadınların tedavisinde güçlü ve çok güçlü hormonal merhemlerin kullanımı plasenta yetmezliğine, fetüste veya yarık damaktaki ağırlık eksikliğine neden olabilir. Kortikosteroid merhemlerin zayıf veya orta şiddette kullanımının nispeten güvenli olduğu düşünülür ve gebelik sırasında ya da malformasyon riskinde artışa neden olmaz.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.