Çocuklarda siğillerin çıkarılması

bebek siğiller Bebek siğilleri, üzerinde bir büyüme meydana gelen viral etiyolojinin bir deri hastalığıdır.

Hastalığın nedensel ajanı, insan papilloma virüsüdür. Kural olarak, eller, taban ve yüz üzerinde görünürler.

Şekil ve rengi değiştirebilir, ağrıya ve hasara yol açabilir.

Çocuklarda siğiller nedenleri

Siğillerin ortaya çıkmasının başlıca nedenleri şunlardır:

 • taşıyıcı ile temas;
 • Ortak havuz ve duşa erişim;
 • ortak oyuncaklar ile oyunlar.

Çocuklarda ortaya çıkan siğiller çoğu güvenlidir. Birçoğu, görünüşlerinden bir buçuk yıl sonra herhangi bir tedavi olmaksızın bile geçer. Fakat bazı neoplazmlar bazen malign olabilir.

Tedavi sadece siğiller ise reçete edilmelidir:

 • ağrıya, psikolojik ve fiziksel rahatsızlığa sebep olur;
 • sürekli sürtünmeye maruz kaldıkları, zarar veren ve virüsün yayılmasına katkıda bulunan bir yerdedir;
 • rengini değiştirmek;
 • büyük ölçüde genişler.

Ancak, kendini tedavi ettikten sonra yara izi ve yara izi olabileceğini unutmamalısınız. Ve siğillerin çıkarılmasından önce onları ayırmak gerekir.

tanılama

Dermatolog siğil tedavisi ile uğraşır. Tanı görsel inceleme ve laboratuvar araştırma yöntemleri temelinde yapılır:

 • HPV tipini belirlemeyi sağlayan PCR teşhisi;
 • Tümörün lokalize olduğu deri örneğinin histolojik analizi.

Siğilleri deri hastalıkları ile ayırın:

 • düz kırmızı liken;
 • molluskum kontagiosum;
 • nevi;
 • siğil tüberkülozu;
 • benign ve malign etiyolojinin diğer neoplazmaları.

Çocuklarda siğillerin ilaç tedavisi ve halk ilaçları ile tedavisi

Bugün eczanede tıbbi ekiplerin yardımı olmadan siğillerden kurtulmanızı sağlayan birçok araç satın alabilirsiniz.

Bu ilaçların çoğu doktor reçetesi olmadan satılır, ancak buna rağmen, bunları kullanmadan önce uzman bir konsültasyon gereklidir.

Siğillerden kurtulmanızı sağlayan araçlara aşağıdaki gibi ilaçlar ekleyin:

Ferezol

ferezol Peresol bir çözelti şeklinde üretilmektedir. 7 yaşından büyük çocuklarda kullanılmasına izin verilir. İlaç, bir sopayla tümöre uygulanır ve sağlıklı bir cilt ve mukoza zarına ulaşmadığından emin olur, aksi takdirde yanık olur.

Siğil küçük ise, sıvıyı bir kez uygulamak yeterlidir.

Plantar siğiller gibi büyük tümörler gözlendiğinde, 10 kata kadar yağlanmalıdır. Bu durumda, 4 dakika boyunca tamamen kurumaya ve sonra ilacı tekrar uyguladıktan sonra, solüsyonla sopayla temas ettirin.

Eğer siğilin yüzeyi az ise, ilk keratolitik merhem üzerine uygulanır, selofan ile kaplanır ve bir süre bırakılır. Ardından cildin hasarlı bölgesi sıcak su ile soda ve sabun ilavesiyle saatte 1 saat kaynatılır.Ondan sonra keratinöz bölge tırnak makası ile kesilir ve sonra Peresol solüsyonu uygulanır.

Genital hariç her türlü siğilleri temizleyebilirler. Böyle neoplazmlar Ferezol sadece doktoru çıkarmalıdır.

İlaç, sert terleme alanlarına, koltukların üzerine, parmaklar arasında, kasık kıvrımlarında, sağlam bölgelerle temastan veya ilacın yayılmasından dolayı sağlıklı cilt yakmak mümkün olduğundan uygulanmamalıdır.

Uygulamadan sonra sıvı hava ile kurutulmalıdır, bu gün tedavi edilen bölgeyi yıkamalı, herhangi bir merhemle yağlamamalı, bandaj veya alçı ile tutkal yapmamalısınız. Ayrıca Feresol'ün sentetik kumaşlarla temas etmemesi gerekir.

Göz ile temas halinde, su ile durulayın ve hemen bir optometrist ile temasa geçin.

Sağlıklı bir ciltle temas halinde, ilaç derhal çıkarılmalı, 40 dereceden fazla olmayan ve ardından sabun ve suyla yıkanan, alkol içeren bir sıvı gücü ile ovulmalıdır.

Gerekirse, kabuk arttıktan bir hafta sonra yeniden muamele yapılır.

İlaç doğru kullanılırsa, o zaman hiçbir yara izi yoktur. İlaç alerjiler dışında, neredeyse yan etkilere neden olmaz, ancak aşırı duyarlılık ile gözlenir. Göz çevresine uygulandığında cildin şişmesi ve kızarması olasıdır.

Verrukatsid

Verrukacid, Ferezol ilacının kısmi bir analoğudur. Ayrıca 7 yaşından büyük çocuklarda kullanım için onaylanmıştır. Feresol ile kullanım için benzer endikasyonları ve kontrendikasyonları vardır.

Süper Temizleyici

süper temiz Süper Temizleyici, alkali içeriği nedeniyle siğilleri ortadan kaldırır. Ayrıca cilt kusur noktasına uygulanır. Çocukların 5 yıldan itibaren başvurmalarına izin verilir.

Yüze uygulanamaz, cildin kıvrımlarında bulunan siğillerin çıkarılması için kullanılması önerilmez.

Çözelti siyaha dönene kadar neoplazmaya uygulanır. Bir süre sonra ortadan kalkacak. Aynı zamanda, bunun yerine, birkaç hafta boyunca ertelenecek bir yara olacaktır.Ayrıca iyileşmeyi geciktiren enfekte olması da mümkündür.

Bu tedaviden sonra yara izleri vücutta kalır. Ayrıca göze girerse korneal yanıklar ve görme bozukluğu da mümkündür.

Oxolinic merhem

Çocuklarda siğil tedavisi için oksikolin% 3 merhem kullanımına izin verilir. Hasarlı alanlara günde 3 defa uygulanır. Terapi süresi 2 haftadan 2 aya kadar değişebilir. Merhem uygulandıktan sonra, mum kağıt ile örtmek için arzu edilir.

İlaç sadece bireysel hoşgörüsüzlük durumunda kontrendikedir. Kötü reaksiyonlardan alerji ve yanma hissi görülebilir.

Panavir jeli

Panavir jeli her yaştaki çocuklarda kullanılmak üzere onaylanmıştır. Siğillere günde 5 kez uygulanır. Tedavi süresi 10 gündür.

Kriofarma

kriofarma Cryopharma 4 yaşından büyük çocuklarda kullanım için onaylanmıştır. İlaç siğil üzerinde uygulamak için uygun olan özel bir aplikatör vardır.

Bir neoplazmayla temas ettikten sonra, aktif madde onu donar.

2 hafta sonra, siğil ortadan kalkmalıdır, eğer bu gerçekleşmezse, belki de ilacın yeniden uygulanması. Ürün sadece en az 10 ila en fazla 40 saniye boyunca hasar görmüş cilt ile temas halinde olmalıdır.

Nadir durumlarda, yara izleri kullanımdan sonra kalabilir.

Ek olarak, siğillere, günde 2 kez suzinli taze meyve suyu ya da sarımsaklı günlük ovma ile kaynayana kadar yağlanabilir.

Bunu hızlı bir şekilde ve sonuç garantisi ile hatırlayın, sadece bir siğil dokusunu bir doktordan kaldırabilirsiniz.

Siğillerin tıbbi kurumlarda tedavisi

Tıp kurumlarında tümörlerden kurtulmak için şunları kullanabilirsiniz:

 • kriyoterapi;
 • lazer;
 • elektrik akımı;
 • lokal fotokemoterapi.

Kriyoterapi veya kriyodestrasyon, siğilin düşük sıcaklıktan etkilendiği ve tahrip edildiği minimal invaziv bir işlemdir. Sıvı azot püskürtüldükten sonra, kuru bir kabukla kaplanan neoplazma bölgesinde bir kabarcık oluşturur.

En fazla 10 gün içinde kaybolur. Küçük çocuklarda ve yüzdeki tümörleri çıkarırken, sıvı azot püskürtülmez, ancak pamuklu çubukla uygulanır. Çoğu hastada tüm prosedür 15 dakikadan fazla sürmez.

Küçük çocuklar için, prosedür genellikle yeterince ağrılıdır. Ağrının önlenmesi için, doktorlar ibuprofen esasına göre ilaçları reçeteler, örneğin Nurofen, Ibuklin. Buna ek olarak, prosedür sırasında, her çocuğun yapamayacağı bir yere oturmanız veya uzanmanız gerekir.

elektrokoter Bir elektrik akımı ile siğil yakmak elektrokoagülasyon olarak adlandırılır. Prosedür sırasında, etkilenen cilt bir elektrik akımı ile ısıtılan bir elektrokoter veya halka tarafından kesilir.

Etkileri altında, kan damarları mühürlenir ve bu, kanamanın görünümünü ortadan kaldırır, ancak prosedürden sonra bir yara izi kalabilir. Bu nedenle, yöntem plantar siğillerin tedavisi için önerilmez.

Bir tümör bir lazer tarafından çıkarıldığında, kuvvetli bir şekilde ısıtır, sonuçta tüm su buharlaşır ve bu şekilde buharlaşır. İşlemden sonra, nadiren yara izleri görüldüğünde kanama olmaz. İşlemin kendisi maksimum 5 dakika sürer.

Genellikle bir seans yeterlidir, ancak çok sayıda neoplazm durumunda bazen prosedüre tekrar tekrar girmek gerekir.

Çocuklarda yaygın siğillerin çıkarılması için önerilen yöntemlerden biri, fotokimoterapidir. Metoksipsoralen neoplazmaya uygulanır ve 0.5-1 saat sonra uzun dalga UV radyasyonu ile tedavi edilir. Tedavi 2-3 gün sürebilir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.